SaS: V otázke eurovale strana nezmenila názor, ako budú poslanci hlasovať tají

352

Ako budú liberálni poslanci hlasovať napriek tomu nechcú ešte prezradiť. Minister kultúry Daniel Krajcer však pripustil, že pád vlády je reálny.
„Ak zapadnú všetky predpoklady, tak je to jedna z reálnych možností,“ povedal pred rokovaním Republikovej rady SaS v Liberálnom dome s tým, že sú však aj iné alternatívy. Spomenul aj možnosť opakovaného hlasovania po eurovalu. „Určite bude snaha hlasovanie opakovať,“ podotkol.
V súvislosti so spojením hlasovania o eurovale s dôverou vláde, pre ktoré sa dnes rozhodla premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS), uviedol, že je jej právo takto sa rozhodnúť. Liberáli však trvajú na tom, že to nebudú oni, ktorí povalia vládu. „Nie my sme tí, ktorí potopia vládu. Myslím si, že ešte treba chvíľku počkať a ukáže sa, kto vlastne potopil vládu,“ poznamenal minister obrany Ľubomír Galko.
Na otázku, či teda nebudú hlasovať proti eurovalu novinárom odpovedal: „My sme nezmenili názor a ani ho nezmeníme. Počkajte si chvíľu a potom bude situácia jasnejšia.“ Definitívne stanovisko k hlasovaniu má vzísť po rokovaní Republikovej rady a poslaneckého klubu SaS.
Spojenie hlasovaní v praxi znamená, že neprijatie záchranného mechanizmu povedie k pádu súčasného kabinetu. Spojenie hlasovaní ešte musí odobriť vláda, ktorá zasadne dnes o 10.30. V prípade, že SaS svojim hlasovaním kabinet povalí, ďalší postup bude podľa slov Radičovej na prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi. O eurovale bude rozhodovať Národná rada SR dnes popoludní.