Šatka WAIR filtruje vzduch a monitoruje kvalitu ovzdušia

Ako by sa vám páčilo, keby šatka, ktorú nosíte, vedela neutralizovať nečistoty ovzdušia? Caroline van Renterghem bola znečistením ovzdušia v Paríži tak znechutená, že presne toto vymyslela. Jej šatka je síce primárne určená cyklistom, ale nosiť ju môžu aj chodci. Bude sa vyrábať vo variantoch pre mužov, ženy aj deti.

1857

Caroline, ktorá je z Paríža, jazdí do práce na bicykli. Jedného rána to zašlo až tak ďaleko, že nebola schopná pokračovať. Znečistenie ovzdušie bolo toho dňa tak zlé, že musela zastaviť a vydýchať sa. Ešte toho dňa začala pátrať po nejakej emisnéj maske, ale nenašla nič, čo by si predstavovala. A tak sa nakoniec rozhodla využiť svoje skúsenosti zo sveta módy a navrhnúť vlastné riešenia na ochranu pľúc cyklistov.

wair2

Šatka WAIR je síce zatiaľ len vo fáze prototypu, ale vyzerá veľmi pekne. Je moderná a efektívna, tesne prilieha k pokožke, bez toho aby ju poškodzovala. Celú dobu, čo ho nosíte, monitoruje kvalitu ovzdušia, a keď sa hladina zvýši, pošle vám upozornenie na smartphone. Je totiž spojený s mobilnou aplikáciou, ktorá uchováva informácie o znečistení, v ktorom sa pohybujete.

Šatky v rôznych dizajnoch spolu s mobilnou aplikáciou by mali byť k dispozícii v lete budúceho roka.

wair1