Múdrosť staroby rozhodne nezdobí prešibaného podvodníka Pavla Hynka (77), ktorého v stredu Krajský súd v Brne definitívne poslal na 6 rokov do väzenia. Vlani obral o peniaze svoje tri vrstovnice, voči jednej mal podľa rozsudku použiť aj násilie. Od ešte vyššieho trestu za lúpež ho uchránili len vysoký vek a zdravotné problémy.

Vekom už kmeť však nie je žiadne neviniatko. Podľa záznamov „navštívil“ väzenie od roku 1971 už sedemnásťkrát. Jeho špecialitou z posledných rokov sú podvody na rovnako starých či ešte starších dôchodcoch. Tri dámy vlani zastavil na rôznych miestach Brna a vďaka svojej presvedčivosti z nich bez väčších problémov vymámil tisíce korún.

Podvodníci už zase križujú cesty a vábia naivky na falošné zlato a neplatné bankovky

 Vraj zoženie švajčiarskej  lieky 

„Poškodená, ktorá sa zmienila, že ju čaká výmena kĺbu, ponúkol, že jej zoženie švajčiarskej lieky, vďaka ktorým nebude musieť na operáciu. Šiel s ňou k bankomatu, prevzal sedem tisíc korún (280 euro), ale nič z toho nesplnil,“ opísala jeden z prípadov predsedníčka odvolacieho senátu Monika Staniczková.

Hynek kajúcne podvody priznal, podal si ale odvolanie kvôli údajnej lúpeži z vlaňajšieho októbra. Na námestí Svornosti mal dotlačiť pani Hanu (84) pohybujúcu sa s chodítkom k bankomatu a s pomocou násilia ju donútiť k výberu 10 tisíc korún (400 euro). „Bol som lump, grázel, nechcelo sa mi robiť, ale toto by som neurobil,“ presviedčal sudca.

Sériový obedový podvodník podvádzal ženy najmenej tri roky a stále uniká spravodlivosti

 Je podvodník, nie  lupič 

Podľa jeho obhajcu Martina Hledíka zostalo pri obžalobe z lúpeže len tvrdenia proti tvrdeniu. „Pani môjho klienta pri rekognície nepoznala, nie sú dôkazy o násilí, ktorým by si vynútil vydanie peňazí. On kajúcne priznáva svoju minulosť i rad podvodov. Ale lúpež odmieta, to nie je jeho štýl. Ak súd odvolanie zamietne, vzhľadom k jeho stavu pôjde o doživotie,“ povedal obhajca.

Vráť sa do svojej krajiny, kričala Afroameričanka na 91ročného starca a rozbila mu tvár tehlou

 Je to  hyenizmus 

Kmeť-recidivista však senát neobmäkčil, ten po krátkej porade odvolanie zamietol. „Je tu rozsiahla trestné minulosť obžalovaného, ​​sedemnásť záznamov. Vyhovára sa na svoj vek a zdravotné problémy, pritom sám zneužíva rovnako starých či ešte starších seniorov. Jeho počínanie možno označiť za bezohľadné a ľstivé, či rovno za hyenizmus,“ uviedla sudkyňa.

V prípade údajnej lúpeže mestský súd podľa nej správne vyhodnotil všetky dôkazy, pri výbere z bankomatu kamera zachytila ​​aj osobu so zhodným oblečením, ako mal obžalovaný. Neďaleko miesta si ho všimla aj policajná hliadka, ktorá starca poznala kvôli jeho predchádzajúcim prečinom.

Rozsudok šiestich rokov nad jedným z najstarších českých delikventov je tak právoplatný.