Sedemnásť metrový dom v tvare ananásu je najväčší svojho druhu na svete

3179

Ananás sa stal inšpiráciou pre juhoafrického staviteľa, ktorí sa rozhodol postaviť dom práve v tvare tohto plodu. A urobil to naozaj zaujímavo.

Ananás nezvolili náhodou. Celá oblasť Bathurst v Juhoafrickej republike je známa práve pestovaním tejto plodiny, takže bolo celkom jasné, prečo vybrali práve ananás. Predchádzajúce pokusy pestovať iné plodiny príliš úspešné neboli. Keď sa tu v 18. storočí začali pestovať vo veľkom ananásy, zrazu celá oblasť zbohatla, pretože sa to ukázalo ako výnosný podnik. Obrovsky ananásový dom tak miestni postavili aj z vďačnosti tejto plodine. Veľký ananás, ako sa budova volá, bola postavená miestnou komunitou poľnohospodárov už v 80. rokoch.
Budova má tri podlažia a je vyrobená z kovu a laminátu. Hore je pozorovateľňa, odkiaľ je vidieť ďaleko do kraja. Vnútri budovy je múzeum venované, ako inak, pestovanie ananásov. Samozrejme nechýba obchodík s všemožnými ananásovými produktmi. Bohužiaľ budova nie je úplne originálna. Veľmi podobná stojí v austrálskom Queenslande. Avšak tá je o pol metra nižšie, takže prvenstvo patrí ananásu z Bathurst. Kto máte cestu okolo, určite sa zastavte.