Šéf plzenských futbalistov Šádek: 2,7 milióna eur za Ďuriša? Vďaka, teraz nie

841

O Slovenských hráčov v Plzni je záujem 

Veľká jarná šou začína už v piatok a šéf plzenských futbalistov Adolf Šádek cíti mrazenie v chrbte. Plzeň môže po prvýkrát v histórii obhájiť titul. Musí však odolať útoku nabitej a vylepšenej Sparty.
Kým Slavia nakupovala vo veľkom a dve maxiposily získala aj Sparta, Plzeň prežila zimnú prípravu v tichosti.

Na Michal Ďuriš prišla ponuka z Francúzska. Povedal by som luxusné, za 2,7 milióna eur, plus percentá z ďalšieho transferu.

2,7 milióna eur by sa vám nehodilo?
Rozhodli naše ambície. Michal bol na jeseň najlepší strelec ligy a my neboli presvedčenie, že ho okamžite môže nahradiť Aidin Mahmutovič. A postaviť útok na mladom Krmenčíkovi by bol risk. Na jar určite prídu zápasy, kedy sa nám nebude úplne dariť, preto potrebujeme hráča, ktorý má drajv a dar rozhodnúť zápas kedykoľvek, čo zrovna Ďuriš je.

Športové ambície v Plzni sú trošku nadradené ekonomike

Ako ste mu vysvetlil, že francúzsku výzvu odmietate?
Michal je rozumný chalan, takže mi to trvalo presne šesť minút. Pokiaľ si podržia výkonnosť a pôjde sa slovenských reprezentácií na Euro, o čom nepochybujem, môžeme sa o transfere baviť v lete.

Počítate aj s variantom, že by jeho cena stúpla?
Áno, ale taktiež musíte mať na pamäti, že riskujete zranenie alebo stratu formy.

Rovnako ako u talentovaného záložníka Hrošovského, ktorého lákal Salzburg?
Patrika dlhodobo sledujú aj kluby okolo Premier League, a tam sú finančné možnosti úplne inde ako vo zvyšku Európy. Ale ja za neho nechcem vyžmýkať peniaze, nahradiť takého hráča je strašne ťažké. Aj keď si pripravujeme nástupcu, teraz by pre nás bolo zložité udržať si bez Patrika športovú úroveň, na ktorej chceme byť.

A keby na Ďuriš s Hrošovským prileteli ponuky, ktoré by nešli odmietnuť?
Všetko má svoju cenu. V prvej fáze by som asi povedal aj áno, ale neviem si predstaviť, ako by som to vysvetlil majiteľovi. Pretože športové ambície v Plzni sú trošku nadradené ekonomike. Tým len dokazujem, že ak by sme boli finančne v háji, tak ponuku z Francúzska alebo odinakiaľ neodmietneme. Viete, často okolo seba počujem, že Viktorka už dosiahla všetkého, že nie je hladná. Prdlajs! Nikdy sme neobhájili titul, nikdy sme nezískali double. Stále je nejaký medzník, ktorý nás posúva.

Aká vidina vás posúva teraz? Liga majstrov?
S pokojným svedomím vám môžem povedať, že tu nikdy nevyhráme, ale ako veľmi drzú métu si môžeme dať postup do jarnej fázy. Bola by to absolútne top úroveň. Všetci totiž vieme, ako strašne ťažké je vôbec sa do Ligy majstrov prehrýzť.

Akurát v európskych pohároch ste na jeseň veľa tápali. Aj keď českú ligu vediete o tri body, nebolo to memento, že by ste mali zlepšiť káder?
Tri roky sme počúvali, že nestabilizujeme, že kupujeme hráča, a teraz, keď sa javí stabilný, je zase zle, že nekupujeme.

Nehovorím, že je to zle.
Keď máte nabitý káder, býva to vždy dvojsečné. Nie je úplne optimálny, ak musíte riešiť, kto z hráčov pôjde na tribúnu a kto trebárs na hosťovaní. Aj teraz máme dosť široké portfólio hráčov. Dali sme preč Vůcha, Mahmutovič, Stratila, v Brne máme Chriena, v Jihlave zase Kučeru. Tí chlapci musia byť vyťažení, športovo pripravení. A nezabudnite, že nie každý má chuť si plzenských chlapcov brať.

A platiť.
A platiť, pretože úplne lacní niesú. My si za hosťovanie peniaze neberieme, ale nové kluby musia našich hráčov platiť. Niekedy musí zľaviť hráči, inokedy určitý podiel na plate hradíme my. Ale keď máte sedem hráčov po lige, ktorí nastupujú, tak sa pýtam: Prečo by sme mali posilňovať? Aby sme zase niekoho niekam posielali?