Sekretárka mala v koncentračnom tábore zabiť 10 tisíc ľudí, v 95 rokoch ide pred súd

824

Nacistická sekretárka z koncentračného tábora Stutthof stane pred súdom, pretože je obvinená z napomáhania zabitia približne 10 tisíc Židov. Žene, ktorej meno úrady neuviedli, je teraz 95 rokov.

SSačky pred súdom

Celý prípad sa zdá na prvý pohľad veľmi kontroverzný. Nejde len o súčasný vysoký vek ženy, ktorý takmer vylučuje, aby si odsedela hoci symbolický trest. Žena bola tiež v čase, keď pracovala v koncentračnom tábore, neplnoletá. A veľké otázky sú tiež okolo toho, ako mohla sekretárka prispieť k masovému zabíjaniu Židov v koncentračnom tábore.

Žalobcovia z mesta Itzehoe ale majú jasno. „Pomáhala ľuďom, ktorí sú zodpovední za systematické vyvražďovanie židovských väzňov, poľských partizánov a sovietskych vojnových zajatcov. Pracovala ako stenografka a sekretárka pre veliteľa tábora medzi rokmi 1943 a 1945,“ uvádza žalobcovi. Obžalovaná sa postaví pred súd pre mladistvých práve kvôli tomu, že bola v čase uvedených skutkov neplnoletá.

Žena sama pripúšťa, že jej na stole končili rôzne dokumenty týkajúce sa chodu tábora, ale o systematickom vraždení v plynových komorách vraj nevedela. Z okna svojej kancelárie vraj nevidela do tábora a nevedela, čo sa v ňom deje. Vyšetrovatelia riešili prípad päť rokov a domnievajú sa, že mieru viny obvinenej sú schopní preukázať.

Súd uznal vinným v podobnom prípade napríklad istého Bruna D., ktorý tiež pracoval vo Stutthofu. Aj on bol v dobe svojej služby maloletý a bol súdený ako mladistvý. Od súdu si odniesol dvojročný podmienečný trest. Nemci sú vo stíhaní svojich vlastných vojnových zločincov pomerne dôslední a trestné stíhanie vedú aj proti ľuďom vo veľmi pokročilom veku. Na súdoch momentálne leží ďalších 13 spisov, ktoré sa týkajú zamestnancov a vojakov v koncentračných táboroch Stutthof, Mauthausen a Buchenwald.

Koncentračný tábor Stutthof bol založený ako vôbec prvý nacistický tábor už v roku 1939. Celkovo sa v ňom vystriedalo asi 115 tisíc väzňov, 22 tisíc z nich bolo neskôr presunuté do iných táborov. Celkom sa počíta, že bolo počas druhej svetovej vojny zavraždených cca šesť miliónov Židov a ďalšie státisíce ľudí s rôznymi mentálnymi alebo fyzickými problémami.

Najväčší masoví vrahovia v dejinách