Česká republika našťastie nemá mnoho sériových vrahov, nieto ešte vrahýň. Tým skôr sa meno Jaroslavy Fabiánovej (57) drží v povedomí. Prečítané sú jej štyri vraždy, za posledné dve si odpykáva doživotný trest vo väznici v Opave. Trest sa jej nepáčil už pri vynesení rozsudku v roku 2005, trvala na tom, že je nevinná.

Usvedčená vrahyňa, ktorá svoje obete zabíjala sekáčikom na mäso, murárskym kladivom či nožom, teraz po 17 rokoch požadovala nové prerokovanie svojho prípadu. Predsedníčka mestského súdu v Prahe Pavla Hájková ich však nepovažovala za dôvodné a žiadosť o obnovu procesu zamietla.

Celkom štyri vraždy pripísali československé a české súdy Jaroslave Fabiánovej. Problematickou tínedžerkou bola už pred zamatovou revolúciou. V roku 1981, keď mala 16 rokov, vraždila prvýkrát! Terčom jej zlosti sa stal senior, ktorý si doprial služby mladučkých prostitútok. Fabiánová mala byť jednou z nich. Seniora usmrtila ranami murárskym kladivom do hlavy a ubodaním nožom.

Druhou jej obeťou sa stal ďalší muž, ktorý po nej opäť chcel sexuálne služby. Fabiánová ho však omámila liekmi na spanie. Tých bolo také množstvo, že po ich požití muž, ktorý mal problémy so srdcom, zaspal a už sa neprebudil. Za oba predošlé skutky bola Fabiánová odsúdená a vo väzení strávila niekoľko rokov. Von sa dostala roku 2001. Dva roky potom jej rukou zamreli ďalší muži.
Dobrotivý senior a „tanečník“

Najslávnejšia „uspávačka“ v československej kriminalistke bol Blonďavý diabol!

Prvý z nich bol Augustín K. (†83), ktorý údajne Fabiánovú pozval do svojho bytu, kde ho zavraždila sekáčikom na mäso a z bytu neskôr odniesla niekoľko cenností, ktoré rozpredávala. Boli medzi nimi aj tri plátna z obrazov, ktoré vyrezala. Len pár mesiacov potom zabíjala naposledy. Richard S. (†31) ju v auguste 2003 pozval na diskotéku, a keď potom zašli k nemu domov, zasadila mu bezmála 40 rán nožom. Za tieto skutky vyfasovala doživotný trest, hoci aj dnes tvrdí, že je nevinná.

 Nové  dôkazy? 

Práve k poslednej vražde sa vzťahujú nové dôkazy, ktoré Fabiánová chcela predložiť. Na Mestskom súde v Prahe, na ktorom žiadala o obnovu procesu, v stredu navrhla výsluch nového svedka Jána F., ktorý by jej mohol dosvedčiť alibi. „Ján F. je známy, kamarát. Bola som prepustená z nemocnice, pozval ma, nech sa uňho zastavím,“ uviedla Fabiánová na súde. To malo byť práve v čase poslednej vraždy, pri ktorej prišiel o život Richard S.

Sudkyňa sa Fabiánovej následne spýtala, prečo s týmto svedectvom prišla až teraz. „Ja som to uvádzala už vtedy advokátovi. Nepoznala som presnú adresu, preto som túto osobu neuvádzala,“ povedala s tým, že muž mal bývať niekde v ulici V Smečkách. „Bol napoly Róm. Mal čierne vlasy, tmavé oči. Naposledy som ho videla v ten deň,“ dodala. Žiadala tiež vypočuť svedkyňu S. a svedkyňu P. a nové znalecké posudky, domnievala sa totiž, že tie, ktoré boli predložené na súde, jej ublížili.

Z 28 prípadov znásilnenia a vydierania chce česká polícia obžalovať známeho českého psychiatra Cimického!

Na súde nebola Fabiánová, ktorá si svoj doživotný trest odpykáva vo väznici v Opave, osobne, ale prostredníctvom videokonferencie. „Od 16 rokov som chorá s kožnou chorobou, mám problémy s chôdzou. Preto som žiadala o videokonferenciu, aby som nemusela absolvovať prevoz z Opavy do Prahy.“

„Zúfalý človek robí zúfalé činy. Chce dohľadať svedkov, ktorí by jej mohli v tomto prípade pomôcť. Bohužiaľ ale polícia nebola schopná svedka dohľadať,“ uviedol obhajca Jaroslavy Fabiánovej Jaroslav Ortman. Pripustil, že až uplynie zákonná lehota, využije žiadosť o odpustenie trestu. To sa stane najskôr v roku 2036, kedy bude mať Fabiánová 71 rokov. Má totiž od súdov o desať rokov predĺženú dvadsaťročnú lehotu, po ktorej môžu doživotní odsúdenci žiadať o podmienečné prepustenie.

 Zamietnuté 

Súd každopádne Fabiánová nepresvedčila, obnovenie procesu bolo po krátkej porade zamietnuté, pretože neboli uznané dôvody pre obnovu konania. Podľa sudkyne neboli predložené predtým neznáme fakty či dôkazy. „Ani jeden z návrhov odsúdenej sa netýka nových dôkazov, ktoré by mohli priniesť zmenu odsudzujúceho rozsudku,“ nechala sa počuť sudkyňa Hájková.

Čo sa týka výsluchu pani S., uviedla sudkyňa, že ide o opätovné navrhnutie rovnakého dôkazu. Fabiánová tiež žiadala výsluch ďalšej svedkyne, pani P. „Tá však už bola vypočutá, jej výpoveď korešpondovala s inou výpoveďou ďalšej svedkyne. Predošlé súdy túto výpoveď označili za vierohodnú.“ Čo sa svedka Jána F. týka, uviedla sudkyňa nasledujúce: „Táto osoba sa nepodarila nijako identifikovať. Súd lustroval túto osobu ako v centrálnej evidencii obyvateľov, tak aj v centrálnej evidencii trestaných osôb. Nepodarilo sa zistiť, o koho sa má jednať. Nie je teda pre súd relevantné, koho by mal vypočuť.“ Sudkyňa sa pozastavila aj nad tým, že si na neho spomenula „až teraz“.

Najväčší československý sériový vrah zomiera? Ondrej Rigo zabil 8 žien a jedno bábätko! 

„Všetky súdy zhodnotili, že dokazovanie bolo vykonané riadne. Znalecké posudky obstáli. V prípade nového rokovania by išlo o opakovanie dôkazov,“ dodala sudkyňa s tým, že aj časová postupnosť udalostí, ktoré odsúdená spochybnila, súhlasí. Fabiánová podá proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť.

„Výsledok bol očakávaný. Odsúdená by rada išla von, jej zdravotný stav je veľmi zlý. Jeden z dôvodov pre žiadosť o obnovu procesu bol aj seriál Prípady 1. oddelenia, ktorý z nej urobil netvora. Síce kradla, páchala trestnú činnosť, ale nebola netvorom. Trvá na tom, že to nebola ona, kto vraždil,“ uviedol po vyhlásení verdiktu obhajca Fabiánovej.