Už šesť rokov uplynulo od strašného útoku na strednej škole v Žďári nad Sázavou. Schizofrenička Barbora Orlová tam štrnásteho októbra s nožom v ruke vtrhla do šatní študentov. Jej besnenie neprežil ešte len šestnásťročný Peter Vejvoda, ktorý svojím životom zaplatil za to, že bránil spolužiačku.

Vtedy dvadsaťšesťročnej Orlovej sa podarilo pár minút pred pol ôsmou nenápadne vniknúť do šatní žiakov tamojšej školy. Policajti uviedli, že na výsluchu povedala, že mesto i školu si dopredu vybrala náhodne na internete.

V šatniach vytiahla 21centimetrovou repliku vojenského nože a zaútočila s ním na jednu zo študentiek školy. Dobodanému dievčaťu pribehol na pomoc Peter Vejvoda a útočníčka obrátila svoju pozornosť k nemu a zbraňou ho zavraždila. Tým však hrozné vyčíňanie Orlovej neskončilo a pobodala ešte ďalšiu študentku, ktorá išla okolo, a vzala si ju ako rukojemníčku.

V Čechách žena s nožom dobodala v škole študentov. Šestnásťročný chlapec zomrel

V čase, keď na miesto dorazil policajný vyjednávač Peter Gruber, držala útočníčka nôž pri krku študentke, ktorú pobodala do brucha. Aby mala šancu prežiť, Gruber sa ponúkol, že sa za ňu vymení. Tým dievčaťu zachránil život, sám si však odniesol poriadnu reznú ranu. Až krátko po deviatej hodine sa podarilo členovi zásahovej jednotky, ktorá inak chráni jadrovú elektráreň Dukovany, zneškodniť útočníci paralyzérom.

 Hrdina  Peter 

Vyčíňanie schizofreničky malo tragickú dohru. Okrem dvoch pobodaných študentiek a porezaného vyjednávača sa napriek všetkej snahe záchranárom nepodarilo oživiť Petra Vejvodu. Hrdinu, ktorý pribehol na pomoc kamarátke a ktorý mal ešte celý život pred sebou. Miloval futbal a patril k dobrovoľným hasičom. Peter bol za svoj čin in memoriam ocenený niekoľkými vyznamenaniami. Ešte toho roku za neho jeho rodičia prevzali Cenu Michala Velíška. O rok neskôr odovzdal prezident Miloš Zeman dojatému Petrovmu oteckovi medailu za hrdinstvo.

Nasekal štrnásťročnú školáčku do kebabu, ktorý potom servírovali zákazníkom

 Čo bolo  s vrahyňou? 

Za svoj čin nebola Orlová nikdy súdená, pretože v čase útoku bola nepríčetná. Od tej doby je umiestnená v Brnenskom detekčnom ústave. Trpí paranoidnou schizofréniou, preto nemôže byť trestne zodpovedná. Sama Orlová besnenie zdôvodňovala tým, že sa chcela nechať zastreliť a ukončiť trápenie, ktoré jej chorobu spôsobuje.

Vzhľadom k diagnóze je Orlová v detencii zaradená do skupiny medzi psychotikov. Lekári tvrdia, že jej liečenie bude zdĺhavé. Sama vrahyňa popiera, že by bola chorá, a do detekčného ústavu nechcela ísť. Už celkovo päťkrát žiadala o presun do psychiatrickej liečebne, žiadosť bola však zakaždým zamietnutá, naposledy to bolo začiatkom augusta.

Dvaja mŕtvi po útoku v škole vo Vrútkach! Vraždil bývalý žiak!

„Každý rok sa hrozím dňa, že ju pustia z detencie. Podľa toho, čo viem, sudca povedal, že nie je schopná sa zapojiť do normálneho života,“ uviedol k tomu minulý rok pre iDnes otec zavraždeného chlapca. Tomu tiež vraj vadí, že súd nepotrestal lekára, ktorý umožnil prepustenie Orlovej z psychiatrickej liečebne.