Shelby Super Snake sa predstavuje

1830

Meno Super Snake použil Carroll Shelby v súvislosti s Fordom Mustang prvýkrát v roku 1967, kedy vznikol výnimočný prototyp s výkonom 485 kW (659 k). Ten sa síce sériových súrodencov nedočkal a zostalo u jediného exempláru, ale s piatou generáciou Mustangu sa vrátila túžba po extrémne výkonnéj verzii.

V roku 2007 vďaka tomu nastúpil úplne nový Super Snake, ktorý bol odvodený od vtedajšieho Shelby GT500 a jeho preplňovaný osemvalec ponúkol 451 kW (613 k). V nasledujúcich rokoch výkony Super Snake rástli až k hodnote 633 kW (862 k).

Teraz nastupuje úplne nový Super Snake, ktorý je pripravený uspokojiť záujemcov o výkonný Mustang, ktorým nestačia alebo nevyhovujú verzie Shelby GT350 a GT350R.

Východiskovým bodom pre nový Super Snake je Ford Mustang GT modelového roku 2015 s vidlicovým osemvalcom s objemom 5,0 litra, ktorý v európskom prevedení disponuje výkonom 307 kW (418 k) a krútiacim momentom 524 Nm

 V „základnom“ prevedení je pohonná jednotka Shelby Super Snake doplnená o kompresor z ponuky Ford Performance a výfukový systém Ford Racing od spoločnosti Borla s koncovkami Shelby. Výsledkom vykonaných úprav je výkon 485 kW (659 k), ktorý môže mieriť na kolesá zadnej nápravy prostredníctvom šesťstupňovej manuálnej alebo automatickej prevodovky.

Ak niekto zatúži po ešte väčšej porcii výkonu, potom je mu za príplatok k dispozícii kompresor Whipple alebo Kenny Bell a hodnota 559 kW (760 k). Spolu s touto úpravou nastupujú úpravy chladiaceho systému a dopĺňa ich chladenie prevodovky aj diferenciálov a výkonnejší brzdový systém Wilwood.

Shelby Super Snake okrem extrémne výkonného motora ponúka i športové nastaviteľný podvozok, 20-palcové kolesá obuté do pneumatík Michelin Pilot Super Sport a náležite prepracovaný dizajn exteriéru spolu s luxusnejším prevedením interiéru.

Karosérie najnovšieho vydania modelu Super Snake sa pýši kapotou, predným spojlerom, nástavcami prahov, difúzorom, zadným spojlerom, panelom medzi zadnými svetlami a krytmy vonkajších spätných zrkadiel z uhlíkových vlákien.

V interiéri nechýba plaketa so sériovým číslom motora, už tradičná trojica prídavných prístrojov na strede palubnej dosky, štýlová radiaca páka alebo logo Super Snake vyšité na opierkach hláv predných sedadiel. Za príplatok si možno objednať nové kožené čalúnenie, závodné sedadlá aj päťbodové bezpečnostné pásy.

Shelby Super Snake pre modelový rok 2015 má vzniknúť v sérii 300 vozidiel so základnou cenou od 49 995 amerických dolárov, do ktorej však nie je započítaná čiastka za východiskový Ford Mustang GT.