Šialený lietajúci hotel vzlietol, ale už nepristál

1226

Nie každá konštrukcia lietadla sa podarí, ale u niektorých typov lietadiel zostáva rozum stáť nad tým, čo vlastne chceli jeho konštruktéri vytvoriť. V prípade lietajúceho hoteli Caproni Ca.60 stvorili luxusnú lietajúcu rakvu.

V roku 1920 prišli konštruktéri talianskej firmy Caproni s konceptom neuveriteľne veľkého hydroplánu Ca.60 Transaero. Začalo sa mu hovoriť Capronissimo alebo jednoducho Lietajúci dom. Vo vzduchu ho malo udržať hneď deväť krídel, zoradených v troch radoch za sebou. Laicky by sa dal pomenovať ako trojnásobný trojplošník. Plocha krídel je dodnes druhá najväčšia v celých dejinách letectva.

Caproni bolo stavbou obrích lietadiel povestné, najmä za 1. svetovej vojny stavalo mohutné bombardéry, ale toto bolo niečo úplne nové. Do lietajúceho hotela sa malo vojsť sto cestujúcich a osem členov posádky. Lietadlo malo lietať cez Atlantik na linke medzi Európou a Amerikou. Jeho osem obrích motorov malo zabezpečiť, že poletí cestovnou rýchlosťou 660 kilometrov za hodinu.

Pri pohľade na 21 metrov dlhý a 29 ton ťažký kolos sa našlo mnoho tých, ktorí tvrdili, že stroj nikdy nevzlietne. Lenže vzlietol. Skúšobný let sa konal 4. marca 1921 a hydroplán mal vzlietnuť z jazera Maggiore. Pilotovali ho dvaja skúsení testovací piloti. Lietadlo sa ťažkopádne odlepilo od vodnej hladiny a vzlietlo, bohužiaľ len do výšky 18 metrov. Lietadlo bolo vysoko nestabilné a bolo pre oboch pilotov mimoriadne ťažké udržať ho vo vzduchu a v priamom lete. Ako sa lietadlo začal nakláňať, bojovali s riadením, ale tým len ešte viac zaťažovali chatrné konštrukcie lietadla. Ten nakoniec tlak nevydržal a rozpadol sa. Lietadlo dopadlo späť do jazera. O osude oboch pilotov panujú rozporuplné informácie. Piloti podľa všetkého haváriu prežili, aj keď podľa niektorých zdrojov naopak zahynuli.

Jedno však bolo isté. Celý koncept je nefunkčný a lietadlo je v podstate len obria lietajúca rakva. Lenže Caproni sa nechcel vzdať, hodlal vrak lietadla opraviť a vzlietnuť s ním znovu. Nad týmto nápadom všetci krútili hlavou. Lenže vrak, ktorý odtiahli na breh, cez noc trochu záhadne zhorel, a tak si Caproni musel celý svoj plán nakoniec rozmyslieť.