Šialený sadista mal neľudsky týrať dobytok na farme! Malé teliatko uhynulo v blate!

533

Přerovský okresný súd v Čechách otvoril prípad údajného týrania zvierat na farme neďaleko obce Hustopeče nad Bečvou na Přerovsku, ktorým sa vlani zaoberala veterinárna správa aj polícia. Z týrania je obžalovaný zástupca farmy Petr G., vinu na súde striktne odmietol. Podľa žalobcu farma chovala dobytok v úplne nevyhovujúcom stave, kedy sa zvieratá pohybovali v bahne a výkaloch. Pri kontrole tu bolo nájdené aj uhynuté teľa. Obžaloba bola podaná v druhom, prísnejšom odseku, obžalovanému tak hrozí šesť mesiacov až tri roky väzenia alebo zákaz činnosti.

Päťdesiatročný zástupca farmy podľa žalobcu Iva Krobota týral zviera zvlášť trýznivým spôsobom a spôsobil mu smrť. „Obžalovaný ako osoba zodpovedná za chov zvierat na statku farma Kozí hrádok Hustopeče nad Bečvou nezabezpečil od presne nezistenej doby do februára 2020 vyhovujúce podmienky pre chov zvierat, najmä dobytka,“ uviedol žalobca. Opísal, že výbeh bol pokrytý súvislou vrstvou bahna a výkalov až do výšky 30 centimetrov bez akejkoľvek podstielky. „Zvieratá mali hladom prepadnutá brucha, tela mala znečistená bahnom a výkalmi. Zreteľné bolo veľké vyčerpanie dobytka, ktorí zaspával postojačky, aj úbytok hmotnosti,“ uviedol Krobot.

Vyfasoval kriminál za týranie zvierat! Mačky umierali dlho a v krutých bolestiach

Muž sa pred súdom zodpovedá aj z podozrenia, že mal podiel na úhyne teľaťa nájdeného na farme, podľa žalobcu nezabezpečil primerané miesto pre gravidnú kravu. „Ponechal ju vo vonkajšom ohradenom výbehu, kde došlo k pôrodu živého teľaťa, ktoré zapadalo do vrstvy bahna a výkalov, a kde sa nemohlo postaviť a napiť od matky a ktoré nakoniec zomrelo dehydratáciou,“ uviedol žalobca. Žaloba je podľa neho podopretá fotodokumentáciou aj videom zaisteným pri kontrole veterinárnej správy a polície.

Sadista Petr G. pred súdom všetko poprel, tvrdil, že kontrola krajskej veterinárnej správy nebola vykonaná podľa zákona. Obhajoval sa tým, že vlani vo februári bolo kvôli výdatným zrážkam vo výbehu mokro, a výbeh bol preto rozšliapaný. „Zvieratá ale mala prístup do stajní, kde sa pravidelne upratovalo. To, že by boli hladná, nie je pravdou, kŕmil sa ráno a popoludní. V čase razie veterinári zámerne kravy držali vonku a nepustili ich dovnútra, kde už boli stajne upratané,“ tvrdil na súde Petr G. „Zvieratá zanedbané neboli, všetky prežili. Je to výmysel k pošpineniu mena našej farmy,“ doplnil. K uhynutému teľaťu uviedol, že išlo o predčasný pôrod a jalovica nemala vyvinuté vemeno. Zo smrti viní veterinára, ktorý vraj na mieste zvierati nepomohol.

Beštia v ľudskej koži! Kobylu vo výbehu polial žieravinou, zviera má hlboké rany

Na prípad upozornila vlani vo februári Štátna veterinárna správa. Chovateľom uložila pokutu 45.000 korún (1.800 eur) za porušenie veterinárneho zákona. Dva mesiace po kontrole odobrali Pôdohospodárskej farme ocenenie Klasa a Regionálne potravina, čo je najprestížnejšie štátne ocenenie potravín, ktoré môže získať len obmedzený počet produktov z daného kraja. Dôvodom bolo podľa fondu porušovanie zákona na ochranu zvierat proti týraniu.