Ruskými sociálnymi sieťami „otriasali“ v stredu hneď dva záchodové „škandály“. Prvý sa týkal prieťahov okolo opravy kadibudky pre vodičov MHD v Novosibirsku, ktorá nakoniec vplyvom jednej mestskej poslankyne dospela konečne do úspešného konca. Tým, kto rozvíril druhý, je ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, ktorý spomenul na spoločné toalety vo Švédsku.

V prvom prípade išlo pre miestnych obyvateľov Novosibirska o radostnú udalosť. Zástupkyňa mestskej rady Svetlana Kaverzinová v stredu na sociálnych sieťach informovala o tom, že sa po prieťahoch podarila oprava a upratovanie drevenej toalety na konečnej zastávke autobusov.

Politička, ktorá pomerne aktívne informuje spoluobčanov o rôznych problémoch mesta a v tomto prípade hovorila o „celoruskom škandále“, musela potom neveriacim sledujúcim vysvetľovať, že skutočne nejde o žiadny vtip.

„Nikdy som sa za vlasť tak nehanbil.“ Ruský diplomat v OSN končí, obul sa do Lavrova aj Putinovej jachty

Vodiči podľa nej musia pracovať v prijateľných podmienkach. „Toaleta na konečnej stanici bola opravená. Bez dverí dovnútra fúkal vietor. Ešte predtým bola vyčistená. Budeme dohliadať na hygienický stav. Naši vodiči musia pracovať v prijateľných podmienkach,“ uviedla.

Kaverzinová tiež dovysvetlila, že sa vodiči autobusov pravidelne sťažovali na zlý stav toalety. O miestnej problematike s toaletami pred dvoma mesiacmi natočila aj video na YouTube.

Aj na to, prečo tak dlho trvalo umiestniť na kadibudku dvere, tiež mala odpoveď. Stavba sa totiž nachádza za hranicou chotára mesta, teda až na území Novosibirskej oblasti. Teda radnica nemala právomoci záchod opraviť. A regionálnej správe bol prievan pod zadkom ťažko pracujúcich vodičov ľahostajný.

„Hneď všetkým hovorím, že bolo potrebné spísať oficiálne výzvy podpísané námestníkom, stretnúť sa s vedúcim novosibirského odboru dopravy, natočiť video a že to nie je prvý príspevok na túto tému, ale výsledok určitej práce,“ uzavrela.

 „Spoločné WC?  To je neľudské“ 

Zhodou okolností, práve v rovnaký deň riešil záchody aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Na stredajšom fóre Primakov Readings sa podelil o historku, ktorá sa mu udiala, keď sa minulý rok zúčastnil na zasadnutí ministerskej rady OBSE vo Švédsku.

„Ospravedlňte ma za podrobnosti. Cez prestávku som sa spýtal, kde je toaleta a boli mi ukázané dvere označené WC. Spýtal som sa: „Je to pre dámy alebo pre pánov?“ rozprával Lavrov.
„Bolo mi povedané: „Máme všetko spoločné.“ Neveril som tomu, ale skutočne sa to stalo. Nemáte potuchy, aké je to neľudské,“ dodal. Podľa neho spoločné toalety môžu súvisieť s „rozmanitosťou pohlavia, ktorých je teraz v Európe viac ako 80“.

Kadibudka v Novosibirsku, na ktorej tiež nie je žiadne označenie pohlavia, však ukazuje, že s rodovou rovnosťou Rusi nemali zrejme problém odnepamäti.