Škola nemala priestor pre ihrisko. Tak si ho dali na strechu

643

Tu, vďaka architektonickej kancelárii LYCS Architecture, vyrástla perfektná bežecká dráha.  
Atletický ovál je dlhý 200 metrov a bol slávnostne otvorený v pondelok 1. septembra. Do štvorposchodovej budovy chodí 1 800 žiakov a teraz majú všetci možnosť sa prebehnúť na čerstvom vzduchu. „Štadión ponúka žiakom tritisíc metrov štvorcových plochy na cvičenia a hry,“ povedal čínskemu denníku ChinaDaily riaditeľ základnej školy Čchiou Tchien-kuo.

Škola má totiž pôdorysnú plochu 7 210 metrov štvorcových, a kvôli tomu už nemá žiadny priestor pre detské ihrisko s bežeckou dráhou. Ovál na streche tento problém dokonale vyriešil. Podľa riaditeľa žiaci svoju novú dráhu milujú.
„Podarilo sa nám prelomiť starý zvyk, že by mali byť bežecké dráhy a ihrisko na zemi. Naše riešenie môže byť návodom pre ostatné školy s obmedzenou stavebnou plochou,“ uviedol hlavný architekt štúdia LYCS Architecture, Ruan Hao.
Kľúčovou požiadavkou je samozrejme bezpečnosť. Na bežeckej trate sú tri ochranné vrstvy. Vonkajšiu tvorí 1,8 metra vysoký múr z tvrdeného skla, študenti ju teda nemôžu preliezť, vnútornú vrstvu nahrádza trávnatý pás a vnútorné potom 1,2 metra vysoké zábradlie z nerezovej ocele. Na štadióne sú vždy so žiakmi aj učitelia a na všetko naviac dohliada kamerový systém okolo dráhy. Bezpečnosť všetkých je teda zaručená.