Škót sám seba omylom označil za teroristu, USA ho nepustili do krajiny

1237

John Stevenson, sedemdesiatročný turista zo Škótska, si poriadne pokazil zimné prázdniny v Spojených štátoch. Spoločne so svojou ženou sa tešil, že navštívi New York. Všetko ale vďaka jeho roztržitosti dopadlo úplne inak.

Všetko začalo registráciou a vyplňovaním dotazníka ESTA, na základe ktorého môže vstúpiť do Spojených štátov. V dotazníku je pomerne zaujímavá otázka tohto znenia: Hodláte sa zapojiť alebo bol ste niekedy zapojený do teroristických aktivít, špionáže, sabotáže alebo genocídy? Stevenson omylom zaškrtol možnosť áno. Po odoslaní dotazníka si celú vec uvedomil a pokúsil sa telefonicky kontaktovať úrady a všetko vysvetliť. To ale bohužiaľ pre neho nikam neviedlo. Stevensonovi úrady oznámili, že do krajiny nesmie, teda nie bez víz.

A získať vízum je pomerne zložitá procedúra, navyše keď už ste sám seba označil za teroristu, potom to zrejme bude ešte ťažšie. Médiá ale upozorňujú na podobný prípad z minulého roka, kedy tiež roztržitý dôchodca Paul Kenyon označil ako teroristku v dotazníku svoju vnučku, ktorú chcel poslať do Spojených štátov. Ani ona nikam nemohla, ale Kenyon sa nevzdal a požiadal o vízum. Trvalo to veľmi dlho a stálo ho to v prepočte vyše 3 tisíc eur, ale nakoniec vízum získal.

Niektorí ľudia sa oprávnene čudujú, prečo tento typ otázok v dotazníku vôbec je. Vari by nejaký súdny človek sám prezradil, že sa chce zapojiť do teroristických aktivít alebo páchať genocídu? Všetko vedie len k tomu, že sa čas od času niekto omylom označia za teroristu a príde o možnosť navštíviť Spojené štáty. Stevenson svoj výlet vzdal, navyše prišl o 2500 libier, ktoré už za výlet dopredu zaplatili.