Čoby 14-ročné dievčatko si v roku 1976 vďaka trom zlatým medailám podmanila olympiádu v Montreale. Nadia Comaneciová (59) však k životnému úspechu dokráčala po desivej ceste, na ktorej ju tréner Béla Károlyi (79) týral!

Dlhé roky sa zdalo, že toto spojenie jednoducho bolo perfektné. Preslávený rumunský kouč objavil Nadiu čoby šesťročné dievčatko a vypiplal z nej najlepšiu gymnastku na svete. Rozprávka! Lenže záznamy nájdené v archívoch rumunskej tajnej polície Securitate ju menia v horor.

Historik Stejarel Olaru vo svojej novej knihe tvrdí, že sa Károlyi spolu so svojou manželkou Marty k rumunským gymnastkám správal horšie ako k zvieratám. „Bola to atmosféra teroru a brutality,“ tvrdí Olaru s tým, že prísnosť gymnastickej dvojice šokovala aj otrlých tajné policajtov.

Gymnastika-športová: Van Gelder opäť užil kokaín, prišiel o MS v Rotterdame

Károlyiovci Comaneciovú a ostatné slečny bili, vyhrážali im, upierali lekársku starostlivosť, krátili odmeny zo závodov a slovne ich urážal. „Nadávali im do ošípaných a hrubých kráv a nedávali im najesť. Dievčatá píly vodu zo záchodovej nádrže a v noci jedli zubnú pastu, taký mali hlad,“ píše Olaru.

Zo svetovej gymnastky pornohviezda.

Comaneciová v minulosti svojho trénera bránila a tvrdila, že sa žiadneho násilia nedopustil. Keď jej ale Olaru dal prečítať svoju knihu, proti zverejneným faktom nemala námietky. A čo na to sám Károlyi? „Moje gymnastky boli vždy pripravené najlepšie na celom svete. A vyhrávali. To je všetko, čo sa počíta,“ napísal.