Slniečko nahráva herpesu

1356

Preto na jar a v lete trápi herpes i tých, ktorí ním trpia len výnimočne.

„Vírus sa prenáša kontaktom buď priamo alebo prenosom prstami či kontaminovanými predmetmi,“ vraví lekár. „Vstupnou bránou infekcie môžu byť drobné poranenia či porušenie povrchu kože alebo sliznice. Prvé stretnutie s týmto veľmi častým vírusovým ochorením prekoná väčšina ľudí v rannom detstve. Infekcia sa môže ale aj nemusí plne prejaviť. Po prvom kontakte vznikajú v tele protilátky, ktorých hladina môže počas života kolísať. Častice vírusu v tele zostávajú a čakajú na svoju príležitosť.“

Vírus, ktorý vyvoláva herpes, má v tele asi 85 percent ľudí. Spúšťačom nie je len nadmerné opaľovanie sa, ale aj stres, únava, nachladnutie, vyčerpanie, u žien i menštruácia. Prvým príznakom býva svrbenie, pálenie alebo pocit napätia v postihnutej oblasti. Po niekoľkých hodinách miesto očervenie a postupne vznikajú pľuzgieriky s čírym obsahom, ktoré praskajú. Citlivejší jedinci môžu mať ešte zväčšené príslušné miazgové uzliny alebo teplotu.

„Pri liečbe herpesu sa nevypláca robiť pokusy. Riskujete tak druhotnú bakteriálnu infekciu,“ upozorňuje lekár a odporúča: „Pretože sa ochorenie rozvíja veľmi rýchlo, je potrebné zahájiť liečbu čo najskôr. Medzi látky, ktoré sa k lokálnej liečbe často používajú, patrí aciklovírus. Ak na herpes trpíte, je dobré nestresovať sa a mastičku nosiť v kabelke, aby ste ju mali v prípade potreby hneď k dispozícii.“

Vysaďte mlieko na pár týždňov

Existuje voľne predajné šikovné balenie lieku s pumpičkou, ktorý po aplikácii nezanechá biele škvrny, pretože sa okamžite vstrebe. Klinické štúdie ukázali, že lieky s aciklovírusom skracujú dĺžku hojenia až o tri dni.

„Najdôležitejšie však je vyhýbať sa spúšťačom, nestresovať sa a dodržiavať správnu životosprávu: dopriať telu najmä dostatok vitamínu E, vitamínov skupiny B, selénu, vápnika, horčíka a zinku,“ radí lekár.

Imunitu posilní pestrá strava
 do jedálnička zaraďte dostatok kvalitných bielkovín z bieleho mäsa /ryby, kura, morka/
 vitamín C /veľa ho obsahuje napríklad kyslá kapusta/
 vitamín A /maslo, vnútornosti, žĺtky/ napomáha rýchlejšiemu hojeniu
 vitamíny skupiny B sú protivírusové /kvasnice, poslúži i B-komplex/
prospieva cesnak a kyslé mliečne výrobky

/prv/ -ko-

Vločkový nákyp s jablkami a sušenými slivkami. Bez cukru.