Slovák odsúdený z vraždy si vypočul rozsudok! Schovával sa v Argentíne!

523

Kristian Danev si odpyká deväť rokov väzenia za vraždu rovesníka, ktorú spáchal v roku 2009 v spoločnej pestovateľni konope v Poděbradoch. Trest, ktorého súčasťou je aj následné vyhostenie z Česka na deväť rokov, v stredu 13. marca Danevovi právoplatne potvrdil odvolací súd. Muž so slovenským a bulharským občianstvom, ktorý sa pred procesom dlhodobo skrýval v Argentíne, sa k úbodaniu známeho priznal.

Svedkovia potvrdili, že zavraždený mladík predtým Daneva slovne aj fyzicky napádal. Štátne zastupiteľstvo usilovalo o prísnejšie potrestanie. „S odstupom 15 rokov tu stojí iný človek, ktorý sa už poučil, prežil nejakú životnú skúsenosť. Sme toho názoru, že je osobou, ktorá je po vykonaní trestu schopná žiť riadnym životom,“ uviedol predseda senátu pražského vrchného súdu Petr Hovorka.

Slováka podozrivého z vraždy v Česku chytili v Argentíne

Pripomenul, že muž prijal trest aj povinnosť odškodniť pozostalých a podľa názoru znalcov má výborné predpoklady pre opätovné začlenenie do spoločnosti. „To je u páchateľov takýchto trestných činov mimoriadna vec,“ podotkol sudca. Danevovi hrozilo desať až 15 rokov väzenia, stredočeský krajský súd sa ale vlani v decembri rozhodol mu vzhľadom na okolnosti prípadu mimoriadne znížiť trest. S tým nesúhlasil prokurátor, ktorý vo svojom odvolaní žiadal trest v zákonnej sadzbe. Zdôrazňoval, že Danev a jeho spoločník sa rozhodli zarobiť peniaze pestovaním marihuany vo veľkom, teda trestnou činnosťou.

Vražda sa stala medzi 13. februárom a 13. aprílom 2009, kedy svedkovia našli v poděbradskom rodinnom dome mŕtveho dvadsaťštyriročného muža. Mal rezné a bodné zranenia na krku, v hrudníku a chrbte. Danev uviedol, že na dátum a priebeh incidentu si nespomína. Jeho známy ho podľa neho predtým vyfackal za to, že vypestovaného konope je málo. V noci po vražde odišiel Danev na Slovensko, odkiaľ sa po niekoľkých mesiacoch dostal cez Bulharsko do Argentíny.

Argentínski policajti Daneva dopadli začiatkom roku 2018. V juhoamerickom štáte potom strávil dva roky vo väzbe. Argentína sa následne rozhodla, že ho do Česka nevydá, a z väzby ho prepustila. Česko nakoniec rozhodnutie o vydaní zvrátilo a extradícia sa vlani na jar uskutočnila. Trom pozostalým po zavraždenom mužovi má Danev podľa rozsudku uhradiť celkom 25.000 eur ako nemajetkovú ujmu, zaplatiť im má aj náklady na pohreb.

Poprava milionára za bieleho dňa pred päťhviezdičkovým hotelom

Znalci si myslia, že Danev pravdepodobne útočil v afekte, ktorý vyvolali dlhodobo nahromadené emócie. Obžalovaný je podľa nich nadpriemerne inteligentný človek ovládajúci rad jazykov, nie je agresívny ani asociálny a má rozvinuté morálno-etické postoje. „Dlhodobo ma trápi, že som pripravil o život mladého človeka. Ťaží ma pocit viny, zlyhal som ako človek aj ako syn rodičov – lekárov,“ povedal dnes na súde tridsaťdeväťročný muž.