Pred pätnástimi rokmi došlo v Poděbradoch k brutálnej vražde mladého muža. Hlavným podozrivým sa stal Slovák Kristian D. (39), ktorý hneď po čine zmizol. Bol najhľadanejším podozrivým z vraždy v Európe. Policajti ho po niekoľkých rokoch zobrali až v Argentíne, kde sa ukrýval. Po dlhodobých prieťahoch ho nakoniec previezli do Česka.

Polovica apríla, rok 2009. Vo vile na rohu ulice Na Chmelnici v Poděbradoch objavila polícia mŕtvolu dvadsaťštyriročného mladíka. Na tele mal niekoľko bodných rán, mŕtvola bola stará dva až tri mesiace, v značnom štádiu rozkladu. Podľa polície sa dvojica pobila.

Podozrivý z vraždy Kristian D., muž pôvodom zo Slovenska, mal pred policajtmi ohromný náskok. Kriminalisti navyše zo začiatku vyšetrovania nemali totožnosť zavraždeného, ktorú sťažoval práve rozklad tela. Málo informácií mali vyšetrovatelia aj o motíve, v dome sa však našla pestiareň marihuany.

Vtedy krajskí kriminalisti zistili, že by sa činu mohol dopustiť práve Kristian D. Keďže ale utiekol, museli jeho trestné stíhanie prerušiť.

 Najhľadanejšie v  Európe 

Kristian Danev zrejme po vražde v Poděbradoch utiekol. Po zhruba deviatich rokoch ho chytili v Argentíne v Južnej Amerike. Podľa vtedajších informácií išlo o najhľadanejšieho utečeného podozrivého z vraždy v Európe. Medzinárodný zatykač naň bol vydaný ale až v roku 2013.

Podozrivého vypátrali pomocou špeciálneho systému, ktorý identifikuje tváre hľadaných osôb. Nevadí mu ani okuliare alebo fúzy. Obsahuje desiatky tisíc fotografií z viac ako 130 krajín. Slovák sa mal v Južnej Amerike živiť ako maliar či prácami na lodiach.

 Nekonečné  čakanie 

Pre stredočeských kriminalistov z „mordparty“ to muselo byť nekonečné čakanie. Daneva argentínski policajti zadržali v roku 2018, jeho vydanie sa ale uskutočnilo až tento rok. Česko totiž pred piatimi rokmi nemalo s Argentínou vydávajúcu dohodu, tá vznikla až potom. Podozrivého sa navyše v roku 2019 rozhodli tamojšie úrady nevydať späť do Českej republiky.

Tridsaťdva rokov po vraždách polícia dopadla obávaného mafiána! V novinách chválili jeho vyhlásenú Pizzériu Rossini !

  Úspech  

Slovák sa po ročných prieťažiach do Česka vrátil začiatkom apríla. Prepravili ho sem detektívi Riaditeľstva pre medzinárodnú policajnú spoluprácu spoločne s policajtmi zo sprievodu lietadiel. „Po dlhých rokoch najrôznejších právnych prekážok rozhodla 10. apríla argentínska justícia o jeho vydaní do Českej republiky. Významnú úlohu v tomto prípade zohral aj Interpol a jeho zástupcovia v tejto latinskoamerickej krajine ich snahou pomôcť s vydaním zločinca z tejto krajiny,“ opísal hovorca Policajného prezídia SR David Schön.

V Brazílii zadržali mafiána Rocca „Milánsky kokaínový kráľ“! Polícia ho vydala do Ríma kde ho čaká 30 rokov

Hovorkyňa polície Vlasta Suchánková Blesku uviedla, že trestné stíhanie proti Kristiánovi D. bolo obnovené iba deň po jeho prílete späť do republiky a bola na neho uvalená vyšetrovacia väzba. „V prípade uznania viny pred súdom je obvinený cudzinec ohrozený trestnou sadzbou v trvaní 10 až 15 rokov odňatia slobody,“ uviedla hovorkyňa.

Krádež storočia ani po 14 rokoch nedáva kriminalistom spať. Zlodej František Procházka (47) je dodnes nezvestný.

Do väzenia v ČR sa policajtom podarilo dopraviť aj ženu, ktorá sa schovávala v Spojených arabských emirátoch, alebo páchateľa, ktorý utiekol do Španielska. „Od začiatku roka sme eskortovali zo zahraničia 40 hľadaných osôb,“ dodal vedúci oddelenia sprievodu lietadiel Libor Pícka.