Trest doživotného väzenia si v piatok od londýnskeho súdu odniesol homosexuálny vrah Stephen Port, ktorý znásilnil a zavraždil štyroch mladých homosexuálov. Medzi obeťami bol aj dvadsaťdvaročný Slovák Gabriel Kovari.

gabriel-kovari
Zavraždený Gabriel Kovari

Štyridsaťjedenročný kuchár Port svoje štyri obete poznal v období medzi júnom 2014 a septembrom minulého roka na internetovej zoznamke Grindr a pri následnom stretnutí im vnútil otrávený nápoj, znásilnil ich a následne ich telá pohodil na neďalekom cintoríne. Aby zmiatol vyšetrovateľov, do rúk dvom svojim obetiam vložil falošné listy na rozlúčku.

Súd Porta usvedčil tiež z toho, že zdrogoval a následne znásilnil sedem ďalších mužov.

Rodiny obetí, ktoré mali 21 až 25 rokov, vynesenie rozsudku prijali búrlivým potleskom, informovala AP. Podľa sudcu spáchal Port vraždy, aby „ukojil svoj chtíč“.

Slovák u Porta krátko žil ako spolubývajúci; po jeho vražde v auguste 2014 páchateľ susedom povedal, že mladík zomrel na infekciu v Španielsku.

Mestská polícia sa dostala pod intenzívnu kritiku

za to, že nezastavila Porta skôr, potom, čo sa nepodarilo spojiť objavené telá štyroch mladých homosexuálov. Nedávali do súvislosti v období 15 mesiacov tieto vraždy v oblasti neďaleko vrahovho domu vo východnej časti Londýna. Britská policajná inšpekcia naďalej preveruje postup kriminalistov pri vyšetrovaní Portových vrážd. 17 dôstojníkov bolo predbežne predvolaných k možnému disciplinárnemu konaniu.

stephen-port-rodina
Rodina zavraždeného Jacka Taylora

Otec Taylora, posledného zavraždeného, ktorý sa chystá žalovať políciu, povedal: „Veríme, že Jack by bol stále tu, keby si policajti urobili riadne svoju prácu. Polícia by mala byť zodpovední za Jackovú smrť. Chápeme, že to nie oni, ktorí vzali Jackov život, ale Stephen Port by bol zastavený.“

Rodina odmietla akceptovať že Taylor by vzali drogy dobrovoľné.

Aktivista za ľudské práva Peter Tatchell povedal: „Aj keď je chvályhodné, že súd prebehol tak rýchlo, tento verdikt nie je náhrada za stratu životov štyroch mladých homosexuálnych mužov, ktorí mali svoje životy, nádeje a sny pred sebou.“

Obvinil políciu „triedi, pohlavia a sexualitu“.

 „Keby to boli zavraždené štyri mladé ženy, verím, že polícia by sa na verejnosť obrátila oveľa skôr a nasadila na by na prípad oveľa komplexnejšie vyšetrovania.“

Zaujímavosťou prípadu je, že telá dvoch Portových obetí našiel v rozmedzí niekoľkých týždňov rovnaký človek pri prechádzke so svojím psom.