Slovensko dnes rozhodlo o vyhostení troch pracovníkov ruského veľvyslanectva v Bratislave kvôli ich činnosti odporujúcej viedenskému dohovoru o diplomatických stykoch. Informovalo o tom slovenské ministerstvo zahraničia. Predtým denník Denník N napísal, že slovenská polícia zadržala najmenej tri osoby pre podozrenie zo špionáže v prospech Ruska, ktorých údajne platil pracovník ruskej ambasády. Polícia a prokuratúra budú o prípade informovať v utorok. Vo vyhlásení Ministerstva zahraničia sa neuvádza, či vyhostenie súvisí so spomínaným zatýkaním. Slovenská diplomacia vyzvala ruskú ambasádu v Bratislave, aby jej zástupcovia rešpektovali diplomatické zvyklosti.

Zomrela legenda! Jeden z najviac utajovaných špiónov Československa včera zomrel! 

Denník N napísal, že pre podozrenie z vyzvedačstva boli zadržaní zamestnanec slovenského ministerstva obrany s hodnosťou plukovníka, príslušník slovenskej civilnej tajnej služby SIS a osoba spájaná s internetovým portálom hlavnespravy.sk, ktorý slovenské úrady po ruskej invázii na Ukrajinu nechali zablokovať. Využili na to nové oprávnenie, na základe ktorého je možné blokovať weby, ktoré napríklad šíria dezinformácie. Slovenský minister obrany Jaroslav Naď predtým tvrdil, že spomínaný portál je financovaný ruskou ambasádou.

Američania po tridsiatich rokoch pustia z väzenia izraelského špióna Pollarda

Policajný hovorca Michal Slivka povedal, že o prípade vyzvedačstva a korupcie v súvislosti s Ruskou federáciou budú vedenie polície a elitnej zložky prokuratúry informovať v utorok.

Troch pracovníkov ruského veľvyslanectva na Slovensku vyhostila Bratislava aj vlani. Premiér Eduard Heger tento krok vtedy zdôvodnil tým, že Slovensko nemôže tolerovať, keď zástupcovia cudzích diplomatických misií nerešpektujú dohodnuté pravidlá. Heger pritom vyjadril solidaritu s Českom, ktoré sa dostalo do diplomatickej roztržky s Moskvou kvôli podozreniu, že do explózie muničného skladu vo Vrbeticiach v roku 2014 boli zapojení agenti ruskej tajnej služby.