Slovenské krimi: Zavraždili minimálne 20 ľudí a ich telá rozpustili v kyseline

8653

 Študenti práva boli hlavami celej  skupiny 

Zdá sa však, že táto masová vražda začína mať konkurenciu. Slovenskí policajti totiž objasnili prípad takzvaných kyselinárov, teda páchateľov, ktorí sa venovali rôznym podvodom a ľudí, ktorých už nepotrebovali, najskôr brutálne zavraždili a potom ich telá doslova rozleptali v kyseline a vyliali do viacerých riek, aj do Dunaja. Táto skupina, ktorej jadro je už za mrežami, má podľa predbežných odhadov polície na svedomí 20 – 30 vrážd (!), polícia im zatiaľ dokázala iba päť.

 Zločinecká  skupina, 

ktorá telá zavraždených obetí rozleptávala v kyseline, mala vyše 20 členov. Pôvodne obvinených 15 ľudí vrátane dvoch významných osobností bratislavského podsvetia je vo väzbe, v rukách polície sa prednedávnom ocitlo ďalších šesť osôb a po dvoch ďalších polícia stále pátra. Polícia ich zatkla pri niekoľkých akciách. Urobili sa desiatky domových prehliadok a prehliadok nebytových priestorov, u kyselinárov našli niekoľkomiliónovú hotovosť, zbrane, falošné doklady, sudy na kyselinu, niekoľko litrov kyseliny sírovej a ďalšie dôkazy, ktoré jednoznačne svedčia o ich brutalite.

 Telá rozleptali v  kyseline 

Táto skupina ako jedna z dvoch ovládala bratislavské podsvetie. Zaoberala sa všetkými formami trestnej činnosti od ekonomickej ako sú podvody, vývoz a dovoz nelegálneho tovaru až po vraždy. Polícia má dôkazy, že členovia tejto skupiny majú na svedomí minimálne päť vrážd. Svoje obete najskôr brutálnym spôsobom zavraždili, potom ich telá rozleptali v kyseline a vyliali na rôzne miesta. Polícia je však na konkrétne informácie skúpa, odmieta hovoriť o menách, detailoch ich skutkov, spôsobe podvodov. Krimi Fiškálu sa však podarilo zistiť, že zavraždení boli podnikatelia, ktorí so zadržanými obchodovali, resp. osoby, ktoré s touto skupinou spolupracovali a keď boli nepotrební, bolo ich treba odstrániť.

Materiálna škoda, ktorú páchatelia spôsobili a je dokázaná, predstavuje 150 miliónov korún. Ďalšiu škodu zatiaľ len polícia dokazuje.

 Pri zatýkaní jeden pustil  do nohavíc 

Pikoškou je, že napriek tomu, že išlo o tvrdých chlapov, ktorí neváhali zabíjať najbrutálnejším spôsobom, niektorí sa pri policajnej akcii takmer rozplakali, jeden dokonca pustil do nohavíc.
Akcia svojím významom ako aj počtom nasadených policajtov bola jednou z najväčších za uplynulé roky.

Po medializácii prípadu začali na povrch vychádzať nové skutočnosti, napríklad, že obhajcom dvoch obvinených – študentov práva Jozefa K. a Rastislava Š., ktorí boli hlavami celej skupiny, mal byť šéf rekodifikačnej komisie pri ministerstve spravodlivosti, ktorá pripravuje nové trestné právo, prof. Vladimír Mathern. Mená týchto obvinených figurujú v dozornej rade akciovej spoločnosti S – 8, ktorá prevádzkuje strážnu službu. Podľa obchodného registra na internete mal práve prof. Mathern v dozornej rade vystriedať Františka Mikera, ktorý podľa policajných informácií skončil svoju životnú púť v kyseline. Polícia však zatiaľ nedokázala, že by tento profesor, vo svete uznávaný odborník, o vraždách vedel.

-jx-

Vieme, kto nám zavraždil rodičov, hovoria nešťastní súrodenci

 Vraždy  kyselinárov 

– Špeciálny súd už Jozefa K., Rastislava Š. a Dušana P. odsúdil za vraždy bielych koní. Jozef K. bol odsúdený na doživotie. V kyseline skončili Marek Novotný, Marián Cibíček a Vladislav Sihelník. Páchatelia podľa obžaloby vraždili, aby sa zbavili nepohodlných svedkov podvodov.

– V kyseline napokon skončil aj František Miker, ktorý tento spôsob odstraňovania tiel obetí vymyslel. Aj za túto vraždu Špeciálny súd odsúdil Jozefa K. a trest Rastislava Š. sa zmenil z pôvodných 25 rokov za vraždy bielych koní na doživotie.

Rozsudok v kauze prípravy vraždy kyselinárov vrátili nižšiemu súdu

Obžalovaní mali nafingovať autonehodu, pri ktorej mal zahynúť člen skupiny. Ten však pokus o vraždu prežil.

Krajský súd v Bratislave (KS) 13. 6. 2013 na svojom neverejnom zasadnutí zrušil verdikt Okresného súdu v Pezinku v prípade dvoch obžalovaných kyselinárov – Rastislava Š. a Petra L. v kauze vraždy v štádiu pokusu.

KS vec vrátil nižšiemu súdu a prikázal mu, aby vo veci vykonal ďalšie dokazovanie. TASR o tom informoval hovorca KS Pavol Adamčiak.

Obžalovaní mali nafingovať autonehodu

Kyselinárov odsúdil pôvodne nižší súd v ďalšom ich prípade za pokus o vraždu. Okresný súd v Pezinku 20. septembra minulého roka vyhlásil, že Rastislav Š. a Peter L. sú vinní z pokusu o zavraždenie Miroslava Zemana tak, že na Pezinskej Babe nafingovali jeho autonehodu.

Rastislav Š. od súdu trest nedostal, v súčasnosti je už totiž odsúdený na doživotie. Peter L. by si mal odsedieť 14 rokov vo väzení so stredným stupňom stráženia.

Na vražde sa mal podieľať aj bývalý šéf kyselinárov František Miker, avšak podobne ako ich obete, aj on skončil v kyseline. Rozsudok nebol právoplatný, preto sa ním dnes zaoberal odvolací KS v Bratislave.

Podľa obžaloby si Rastislav Š., Peter L. a Miker dohodli stretnutie so Zemanom v Modre, aby urovnali finančné záležitosti. Tam ho 29. júla 2000 mali vyzliecť, opiť, zbiť a škrtiť. Pretože sa im ho takto nepodarilo pripraviť o život, podľa obžaloby ho naložili do jeho auta a na Pezinskej Babe spustili z útesu. Zeman to prežil.

Peter L. pred súdom vinu odmietol, tvrdil, že od polície sa dozvedel, že Zeman mal autonehodu. Na základe vykonaného rozsiahleho dokazovania a na základe nepriamych dôkazov, ktoré vzájomne súviseli, mal súd jednoznačne preukázané, že skutok spáchali obžalovaní.

Kyselinári pripravili štát o milióny korún

Pezinský Okresný súd pôvodne v tejto veci zastavil trestné stíhanie z dôvodu účelnosti konania. Rastislav Š. je totiž odsúdený na doživotie a Petrovi L., ktorý pomáhal polícii a prokuratúre pri objasňovaní trestnej činnosti kyselinárov, hrozil maximálne 15-ročný trest.

Voči zastaveniu trestného stíhania v prípade Petra L. sa odvolala prokuratúra. KS v Bratislave potom celé rozhodnutie o zastavení trestného stíhania zrušil a prikázal pezinskému súdu konať. Prípad bol na tomto súde od septembra 2007. Ten však čakal, kým sa skončia iné závažnejšie procesy v kauze kyselinárov.

Podvodný systém získavania finančných prostriedkov v rámci siete firiem takzvaných kyselinárov mal vymyslieť Miker. V roku 2001 tiež skončil v kyseline. Za túto vraždu odsúdili jeho komplicov.

Kyselinári pripravili štát podvodným odpočtom DPH o viac ako122 miliónov korún (vyše 4 mil. €).. Použili na to sieť firiem, v ktorej obchodovali s bezcenným softvérom. Viedlo sa s nimi niekoľko súdnych procesov – pre vraždu bielych koní, pre vraždu Mikera aj pre podvodné odpočty DPH.