Okresom Vranov nad Topľou sa prehnalo tornádo. Strhlo niekoľko striech a vyvracalo stromy. Na videu sa podarilo zachytiť, ako sa krajiny na chvíľu dotklo. Obete na životoch si našťastie nevyžiadalo. Spôsobilo však nemalé materiálne škody. Podľa meteorológov malo silu F2 a vietor v ňom dosahoval rýchlosť okolo 200 km/h! Ďalšie dva veterné víry zasiahli Poľsko.

Tornádo sa v obciach Čiernej nad Topoľkou, Bystré a Petkovce prehnalo vo štvrtok podvečer. Ku kontaktu „konca“ tornáda došlo na niekoľko sekúnd. Aj tak sa niektorým ľuďom úkaz na nebi podarilo zachytiť na video.

„Takmer dve desiatky profesionálnych a dobrovoľných hasičov momentálne zasahujú v obci Petkovce, okres Vranov nad Topľou. Obec zasiahlo tornádo, ktoré strhlo a poškodilo strechy na štyroch rodinných domoch a strhlo elektrické vedenie,“ informovali vo štvrtok hasiči na facebooku.

Turista nafotil tornádo blížiace sa k talianskemu Janovu

Došlo taktiež k popadaniu stromov na cesty, ktoré boli neprejazdné. Hasiči sa snažili stromy z ciest odstrániť a strhnuté strechy nahradzovali plachtami. „Bolo vidieť, ako sa točí vietor a všetko dvíha hore. Plechy zo striech to odnieslo možno až 100 metrov. Prešlo to len spodnou časťou obce, trvalo to možno minútu, ale demoloval všetko, je to spúšť,“ povedal starosta obce Petkovce Pavol Hýbala.

Neďaleko Sebechlieb zaznamenali pravdepodobne tornádo

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu dosiahlo tornádo, súdiac podľa analýzy napáchaných škôd, stupne sily F2 s rýchlosťou vetra okolo 200 km/h. Meteorológovia tiež informovali o tom, že jav sa nevyskytol len na Slovensku, ale aj v Poľsku, kde zaznamenali hneď dve, v Rzeszow a Józefów.

Pretrhnutá hrádza spôsobila pohromu! Voda si so sebou vzala aj jeden ľudský život!

Ku zraneniam na Slovensku našťastie nedošlo. Opis škody, ktoré tornádo spôsobilo, je podľa starostu zatiaľ predbežné. Úrady vyčíslia škody neskôr.