Smrť deväťročného dievčatka spôsobil „iba mierny“ covid! Nakazila sa asi v školskom krúžku

882

Rodina Makenzie Gongoraovej (†9) z Texasu prežíva ťažké chvíle, školáčka zomrela len tri dni potom, čo u nej testy potvrdili koronavírus. Dievča podľa výpovede príbuzných zomrela v spánku, infekcia u nej mala mierny priebeh a rodičia si vyžiadali pitvu, chcú vedieť, čo viedlo k smrti ich dcérky, uviedol denník Daily Mail.

Koronavírus spôsobujúci chorobu covid-19 bol pri Makenzie diagnostikovaný v piatok 29. januára, podľa príbuzných u nej mala choroba mierny priebeh, objavili sa u nej príznaky ako vracanie a bolesť hlavy.

Večer v pondelok 1. februára Kristle Gongoraová uložila dcéru do postele, druhý deň ju ale už nezobudila. Príbuzní si nie sú vedomí toho, že by Makenzie mala nejaké zdravotné problémy.

Smrť v priamom prenose! Herec Štefan Kožka nahral tesne pred smrťou video, v ktorom opisoval ťažký priebeh Covidu-19

Rodina teraz čaká na výsledky pitvy, ktorá má zistiť príčinu smrti. Dievča sa zrejme nakazilo na záujmovom krúžku, kam dochádzala po škole. Práve tam si začala sťažovať na bolesti hlavy a zvracala. Keď jej lektori zmerali teplotu, zistili, že má horúčku. Kontaktovali Gongoraovu, ktorá následne dcéru vzala do vojenskej nemocnice Brooke Army Medical Center v San Antoniu.

 Rodine sa zdalo,  že sa stav dievčaťa  lepší 

Lekári dievčaťu robili testy na chrípku a streptokoka, tie sa u nej ale nepotvrdili. Nakoniec ju otestovali aj na koronavírus, výsledky boli pozitívne. Lekári matku s dcérou poslali domov a vyzvali Gongoraovu, aby u dievčaťa sledovala teplotu.

„Naša Kenzia nemala žiadne respiračné problémy,“ oznámila tlači teta školáčky Victoria Southworthová. „Ani pri nákaze sa nič nedialo, priebeh i príznaky boli mierne. Cez víkend sa dokonca zdalo, že sa zotavuje,“ vypovedala teta. Southworthovej spoločne s ďalšími príbuznými rodiny na webe GoFundMe založili zbierku, ktorej výťažok pôjde na pohreb Makenzie.

Zomrela legenda! Moderátor Larry King pred smrťou chytil covid 

 Úmrtí na otcove  narodeniny 

„V pondelok v podvečer si Kenzie sťažovala na únavu, švagriná ju uložila do postele. V noci ju bola skontrolovať, bohužiaľ tú dobu Kenzie už nedýchala a nemala pulz,“ dodala Erica Gongoraová, ďalší z tiet zomrelých školáčky. Tragédia rodinu zasiahla v deň narodenín dievčinkinho otca a tri dni pred narodeninami jej matky.„Kenzie bola maličká ako škriatok, ale bola veľmi starostlivá, milujúca a láskavá, celkovo bola veľmi vrelá a chcela sa s každým kamarátiť. Zostala nám po nej obrovská diera v srdciach,“ uviedla Southworthová. Rodina síce nevie o žiadnych  zdravotných problémoch, ktorými by Makenzie trpela, pripustila však, že dievča na svoj vek bola veľmi drobná.

Závery pitvy nie sú zatiaľ známe, nemožno teda povedať, či príčinou smrti bol covid-19, rodina ale verí tomu, že dievča zabila nákaza. „Čakáme na výsledky, ale myslíme si, že smrť zapríčinil covid-19. Tá choroba nepozná žiadne vekové hranice, neteri bolo ešte len deväť rokov. Covid-19 je niečo príšerného,​​“ vyhlásila Southworthová.

Slovensko má potvrdené prvé dve úmrtia na ochorenie COVID-19, informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí

 Rodina v  karanténe 

Gongoraová pracuje ako zdravotníčka v prvej línii, však už bola očkovaná proti koronavírusu. Nákaza sa však potvrdila aj u otca rodiny Nathaana Gongoryho a ich druhé dcéry Sophie. Celá rodina je v karanténe, čo bude mať vplyv aj na pohreb Makenzie, obrad zrejme bude musieť byť po dokončení pitvy odložený.