Sýrska národná rada (SNC) v tlačovom vyhlásení zaslanom agentúre DPA oznámila, že sa cíti smutne a zahanbene potom, čo sa sýrski žiadatelia o azyl v Nemecku dopustili v nedeľu dvoch útokov. V Reutlingene zabil muž nožom svoju známu a zranil päť ďalších ľudí. V Ansbachu odpálil útočník výbušninu vo svojom batohu a zranil 12 ľudí, sám pri explózii zomrel.

SNC vyjadrila presvedčenie, že násilnosti, ku ktorým v nedeľu došlo, neobráti Nemcov proti žiadateľom o azyl. Organizácia tiež poďakovala Berlínu za jeho ústretovú politiku voči Sýrčanom, ktorí utekajú pred občianskou vojnou.

Obyvatelia ubytovní pre utečencov ale podľa DPA majú obavy, že sa postoj väčšinovej nemeckej spoločnosti k nim zhorší. Dvadsaťjedenročný Rami S. žijúci v Aschaffenburgu uviedol, že už teraz má s Nemcami málo kontaktov a že terajší útoky situáciu nezlepší.

Dvadsaťpäťročný Sario, ktorý utiekol pred občianskou vojnou z Aleppa, sa obáva, že sa nemecká spoločnosť bude od utečencov čoraz viac dištancovať kvôli obavám, že medzi nimi môžu byť ďalšie teroristi. „Mnohí sa už teraz držia ďalej od moslimov,“ povedal a my sa im redakcii vôbec nečudujeme.