SOCIÁLNE:Organizátori pochodu gayov a lesieb požiadali o zvýšenú ochranu políciu

776

„Máme informáciu o nahlásenom zhromaždení kresťanskodemokratickej mládeže na námestí Eugena Suchoňa. Zrejme ďalšia skupina tiež kresťanská bude demonštrovať proti nám. Toto sú všetko ohlásené legálne akcie, čiže je to úplne v poriadku, majú absolútne právo vyjadriť svoj názor, resp. nesúhlas s našou akciou. My len veríme, že sa budú správať slušne a tak, aby nenarušili náš pochod a že sa neznížia k nejakým prejavom násilia a agresie,“ uviedla Schlesingerová. Organizátori však podľa jej slov majú signály, že nesympatie s akciou by mohli vyjadriť aj radikálne skupiny. 
      Podľa PR manažérky chceli podporu vyjadriť aj niektoré politické strany, organizátori však rozhodli, že akcia ostane apolitická a preto žiadnu podporu nakoniec neprijali. Na pripravovaný pochod nedávno reagoval aj predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota. Ten ešte začiatkom mája v rozhovore pre TASR uviedol, že historicky prvý pochod gayov a lesieb je spoločensky neakceptovateľný a strana naň pripraví zodpovedajúcu odozvu. „Aby sme im ukázali tu v uliciach hlavného mesta Slovenskej republiky, že sú tu nežiaduci element. Osobne si ich tam prídem opľuť,“ uviedol Slota. „Vôbec nás to neprekvapilo, je to absolútne odsúdeniahodné v krajine EÚ sa takto vyjadriť,“ uviedla na margo tohto vyjadrenia Schlesingerová. 
      Dúhový PRIDE Bratislava 2010 nie je len podujatím pre gayov a lesby, ale je určený celej slovenskej spoločnosti a všetkým ľuďom, ktorí sa stotožňujú s myšlienkou ľudských práv pre všetkých, ktorí sa stotožňujú s hodnotami otvorenej spoločnosti. Akcia by mala byť pokojným a veselým sprievodom mestom spojeným s koncertom. Pochodu bude predchádzať týždeň kultúrnych, verejných a komunitných sprievodných podujatí. 
      „Dúhový týždeň sa začína v piatok 14. mája. V tento deň vyvesia viaceré bratislavské podniky, reštaurácie a bary na svoje vchody dúhové vlajky na znak podpory PRIDE a neheterosexuálnych ľudí. Počas tohto týždňa premietneme štyri filmy s touto tematikou, usporiadame diskusiu pre študentov stredných škôl, športový deň, divadelné a tanečné predstavenie,“ uviedol projektový manažér akcie Róbert Furiel. Samotný pochod sa 22. mája začne na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, povedie pešou zónou Starého Mesta a vráti sa naspäť na Hviezdoslavovo námestie, kde bude nasledovať koncert. 
      Akcia má byť podľa organizátorov nielen oslavou, ale zároveň má upozorniť aj na chýbajúcu legislatívu v tejto oblasti. „Jednoznačne chýba zákon, ktorý by zrovnoprávnil dve osoby rovnakého pohlavia pred tretími osobami a pred zákonom. Z toho vyplývajú dennodenné problémy pre lesby a geyov, ktorí žijú v zväzkoch,“ uviedla Schlesingerová. Gayovia a lesby upozorňujú aj na diskrimináciu v prístupe k asistovanej reprodukcii, v darcovstve krvi či na mieru homofóbie v niektorých regiónoch Slovenska.