Solárna elektráreň v Kalifornii upaľuje vtáky za letu, ekológovia zúria

839

Zrejme najviac na masívnu stavbu dopláca lokálne vtáctvo. Vysoké teploty nad solárnymi panelmi totiž doslova upaľujú operenca zaživa.

Zariadenie s názvom Ivanpah Solar Electric Generating System sa rozprestiera na ploche približne 13 kilometrov štvorcových a leží na hranici medzi štátmi Kalifornia a Nevada. Komplex za 2,2 miliardy dolárov, ktorý vlastní firmy NRG Energy, Google a BrightSource Energy, je schopný vyrobiť takmer 400 megawattov elektriny. To stačí uspokojiť dopyt pre približne 140 tisíc domácností.

Dokonalý obrázok ekologicky čistej energie pre veľký počet domácností však má podľa ochrancov životného prostredia jednu veľkú machulu. Elektráreň totiž využíva technológiu známu ako solárno- termálnu. Takmer 350 tisíc zrkadiel, ktoré sú veľké ako brána od garáže a riadi ich počítač, odráža slnečné lúče na kotly umiestnené na vežiach vo výške 140 metrov. Slnko ohrieva vodu v rúrkach kotlov, čím vzniká para, ktorá poháňa turbíny vyrábajúc elektrinu. Nad plochou zrkadiel sa tak vytvára veľmi vysoké teploty, ktoré vo vežiach dosahujú až 530 stupňov Celzia.

Extrémne horúce vzdušné prúdy sú podľa všetkého doslova záhubou pre miestne vtáctvo. Environmentalisti už v okolí solárnej elektrárne našli mrtvích operencov so spáleným perím. Iní potom zomreli po zrážke s obrími zrkadlami.

Ochrancovia prírody upozorňujú tiež na nezvratné poškodenie životného prostredia kojotov a korytnačiek. Rozsiahla stavba totiž narušuje ich prirodzené migračné koridory. Vybudovanie zábran okolo solárneho komplexu je navyše podľa mnohých hlasov úplne nedostačujúci.