V pondelok 20. júna vyrazilo unikátne lietadlo získavajúce energiu zo slnečného žiarenia na cestu dlhú presne 6 272 kilometrov. Stroj so švajčiarskym pilotom Bertrandom Piccardom odštartoval v pondelok z letiska J. F. Kennedy a po zhruba 70 hodinách nepretržitého letu pristál zhruba vo 8:45 v Španielsku. Zatiaľ najdlhší etapu urazil stroj pri ceste cez Tichý oceán z Japonska na Havaj, kedy letel 118 hodín, čo vytvorilo nový svetový rekord.

solar impulse 2 01

Počas preletu si pilot Bertrand Piccard všimol veľrýb, ktoré brázdili vody pod ním, aj ľadovcov, ktoré plávali smerom na juh od polárneho kruhu.

„Prekonanie Atlantického oceánu je symbolická časť letu,“ povedal Piccard pre denník Gurdian z kokpitu niekoľko hodín pred pristátím. „Je to symbolické, pretože všetky dopravné prostriedky sa vždy snažili prekonať Atlantik, prvý parník, prvé lietadlo, prvý balón, prvá vzducholoď a dnes sa jedná o prvé lietadlo na slnečnú energiu.“

Lietadlo poháňané výhradne slnečnou energiou tak ukončilo pätnástu časť oblete Zeme. V Španielsku sa začne pripravovať na záverečné úseky, ktoré ho privedú do Abú Zabí. Odtiaľ sa stroj vydal na cestu vlani v marci. V kokpite sa striedajú Švajčiari Bertrand Piccard a André Borschberg.

Celkom už Solar Impulse 2 urazil cez 36,6 tisíc kilometrov počas pätnástich etáp. Vo vzduchu potom potom bol 460 hodín a 39 minút.