Španieli rozbili svetovú sieť kyberzločinov

329

Španielska polícia v spolupráci s Europolom rozbila celosvetovú sieť kybernetického zločinu. Hackeri sú podozriví z infikovania miliónov počítačov na celom svete, informovala agentúra AFP. Po užívateľoch internetu požadovali nezákonné platby.

Zločinecká sieť pôsobila v niekoľkých „malých bunkách“ roztrúsených v rôznych krajinách a využívajúcich „nepriateľskú logistiku, ktorá zablokovala počítače miliónov užívateľov „, a to menom polície a Europolu. Podľa agentúry Reuters skupina pôsobila v 30 krajinách.

„Nie je možné s istotou povedať, koľko ľudí bolo takto postihnutých, ale odhadujeme, že stovky tisíc Európanov,“ povedal podľa Reuters na dnešnej tlačovej konferencii v Madride šéf Europolu Rob Wainwright.

Užívatelia internetu tak boli vyzývaní na zaplatenie „pokuty za to, že vstupovali na stránky s detskou pornografiou alebo sťahovali ilegálne obsahy“, dodal zdroj. Týmto spôsobom sa vraj hackeri obohatili o veľkú sumu peňazí.

„Ak berieme do úvahy, že priemerná pokuta bola 100 eur a tri percentá (napadnutých) zaplatila, potom odhadovaná škoda ide do miliónov eur,“ povedal Wainwright. Dodal, že hackeri na vylákanie peňazí využívali aj meno jeho samotného. Trójsky kôň „ransomware“ mal až 48 rôznych mutácií, ktoré mali vedieť oklamať antivírusové programy.