SPIN – TANEC JE VÁŠEŇ

2743

Fredy Ayisy: Fredy´s dance group a Edo Krajčir: SPIN.  Keďže to bol čas, kedy sa muselo na povinnú vojenskú službu (Armádny umelecký súbor) , tanečné formácie mali prestávku. Po tejto dvojročnej prestávke Jaro Bekr spolu s Makom, pôvodným členom SPINu a Gumených chlapcov, dali znovu dokopy SPIN. 

Na začiatku mal SPIN štyroch tanečníkov Jara Bekera, Maka, Giu a Marianku. Neskôr sa rozrastal o ďalších členov. Väčšina nových členov pochádzala z tanečného štúdia ASSOS. Odtiaľ pochádza väčšina členov tanečnej skupiny.

Aké sú vaše medziľudské vzťahy v skupine? 
Vzťahy v skupine sú veľmi priateľské, dá sa povedať, že je to základňou Spinu. Naozaj, sme kamaráti aj v súkromí a myslím, že základ je v tom, že sa nám darí oddeľovať prácu od súkromia. Dokonca, sme kamaráti aj s inými skupinami, čo je dnes pomerne vzácne.
 
Aké sú vaše najväčšie úspechy?
Medzi naše najväčšie úspechy isto patrí to, že sme sa podieľali na tvorbe najväčších televíznych show na Slovensku a tiež sme ich ako skupina najviac absolvovali. V neposlednom rade, považujem za úspech aj to, že fungujeme, keď nepočítam éru SPINu za Eda Krajčira, tak 11 rokov, v podstate v pôvodnej zostave.

Spolupracujete aj s inými tanečníkmi či tanečnými skupinami?
Spolupráca s inými tanečníkmi, hmmm. Nikdy sme sa nebránili, no snažím sa, aby mala osoh pre obe strany. Máme za sebou spoluprácu s napr. Quassit crew, alebo Freak dance company, The Pastels, Tropical a ďalšími. Posledný projekt spolupráce je SHOWDANCE, na ktorom som sa spolupodieľal ako autor, spolu s producentskou špičkou.

Ako často trénujete?
Trénujeme 3x do týždňa, cca po 3 hodiny, len choreografie a repertoár. K tomu sa pripočítavajú individuálne tréningy každého z tanečníkov, ako sú iné projekty, posilovňa a špeciálne tréningy, napr. na korčuliach. Priemerne trénuje tanečník minimálne dve, tri hodiny denne.
 
Máte nejaké vystúpenie, ktorým sa chcete pochváliť?
Vystúpenia sme mali rôzne. Snáď ako prvý, s vtedajšou hviezdou Gypsy Kings v Bukurešti, pred vypredaným športovým štadiónom. To bolo dávno a dnes, už som spomínal SHOWDANCE. Robíme aj launche pre rôzne produkty. Napr. DIOR tour (v Rakúsku a Nemecku), Nokia snowboard worldcup tour (Švajčiarsko, Rakúsko) a taktiež módne show, ako Hugo Boss v Prahe, módne dni Leipzig a napr. prichádzajúce tour Lydie Eckhardt v máji tohto roku.

Aké sú vaše pocity pri tancovaní?
Na pocity tanečníka pri tanci sa je lepšie pýtať konkrétnych ľudí. Nemôžem hovoriť za všetkých, ale myslím si, že platí, že každý tanečník je tak trochu exhibicionista. Veď stáť na pódiu pred mnohými divákmi dá zabrať. Spočiatku som aj mával hrozne veľkú trému. Tú neskôr vystrieda pocit uvoľnenia, satisfakcie, šťastia.

Kristína Štrbavá