Spojené štáty odporučili svojim občanom s pobytom v Rusku, aby okamžite opustili krajinu. Ako dôvod uvádzajú vojnu na Ukrajine či možnosť svojvoľného zatknutia. Špekuluje sa, že Moskva by mohla zosilniť vojenské operácie pri príležitosti ročného výročia začiatku invázie. Washington takisto varoval Američanov po tom, čo ruský diktátor Vladimír Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu.

  • „Občania USA, ktorí sa zdržiavajú v Rusku alebo tam cestujú, by mali okamžite odísť. Necestujte do Ruska kvôli nepredvídateľným dôsledkom nevyprovokovanej plnohodnotnej invázie ruských vojenských síl na Ukrajinu, kvôli možnosti obťažovania a zadržiavania občanov USA zo strany ruských bezpečnostných zložiek a svojvoľnému vymáhaniu miestnych zákonov,“ uvádza veľvyslanectvo.

Vyvarovať sa ciest do Ruska by podľa ambasády mali aj predstavitelia cirkví či mimovládnych organizácií. Spojené štáty vyzývali svojich občanov na opustenie Ruska už v minulosti. Vlani v tomto čase, pred blížiacou sa ruskou inváziou, na nich apelovali, aby odišli z Ukrajiny. Výzva na opustenie Ruska prišla tri dni po prepuknutí vojny.

Naposledy v septembri vydali takéto varovanie v reakcii na vyhlásenie čiastočnej mobilizácie ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pripomenula agentúra Reuters.

Ruské bezpečnostné zložky podľa Washingtonu zatýkajú či obťažujú amerických občanov na základe falošných obvinení, odopierajú im spravodlivé a transparentné zaobchádzanie a odsudzujú ich v tajných procesoch alebo bez predloženia vierohodných dôkazov. Tajná služba FSB v januári uviedla, že začala trestné stíhanie proti občanovi USA pre podozrenie zo špionáže.

Občianska vojna vo Francúzsku? Nepokoj vo francúzskej armáde silnie, nový list ju veští

 Odmietajú brať ohľad na ruské  záujmy 

V pondelok potom ruská rozviedka SVR podľa Reuters oznámila, že získala spravodajské informácie o tom, že americká armáda pripravuje islamistických bojovníkov na útoky na ciele v Rusku a ďalších štátoch bývalého Sovietskeho zväzu. Tvrdenie ruskej strany nebolo možné nezávisle overiť.

Ruská invázia na Ukrajinu spôsobila najväčšiu krízu vzťahov medzi Washingtonom a Moskvou od čias studenej vojny. USA sú kľúčovým politickým a vojenským podporovateľom Ukrajiny. Ruský prezident Putin opakovane obvinil USA, že odmietajú brať ohľad na ruské záujmy. Americký prezident Joe Biden označuje Putina za autokrata, ktorý predstavuje hrozbu pre Spojené štáty.