Ostro sledovaný prípad hendikepovaného atléta Oscara Pistoria, ktorý skončil verdiktom o šesťročnom treste väzenia, rozhodne nie je jediným hriechom, ktorý poznamenal športový svet. Temná minulosť spojená s vraždou niekoho blízkeho sa viaže aj k iným slávnym menám.

MARK Rogowski
Hrob v púšti
Undergroundová hviezda skateboardingu 80. rokov minulého storočia zhasol po dekáde veľkého úspechu.
V roku 1991 Mark Rogowski strávil deň s kamarátkou svojej bývalej priateľky Brandi McClainové, ktorú už skôr prenasledoval.

Vrahovia mark rogowskiPo niekoľkých spoločne strávených hodinách sa rozhodol k hroznému činu. Jessicu Bergstenovu omámil, potom ju znásilnil a nakoniec udusil. Jej telo následne odviezol do kalifornskej púšte, kde ju pochoval v plytkom hrobe. Jej telo bolo identifikovaní len s ťažkosťami.
Hlásenie o nezvestnej dievčine Rogowského doslova zničilo, nevydržal výčitky svedomia, a sám sa udal polícii. Na súde si neskôr vypočul drsný verdikt: 31 rokov žalára. Na slobodu sa Rogowski nedostane skôr ako v roku 2018.

O. J. SIMPSON
Zo siene slávy do cely
Šesťdesiatosemročný O. J. Simpson býval veľkou hviezdou amerického futbalu. V sedemdesiatych rokoch sa vyšplhal na pomyselnú špici svojej profesionálnej kariéry. V roku 1985 bol potom zaradený do siene slávy tohto športu Pre Football Hall of Fame.
Preslávil sa však aj na poli šoubiznisu. Pôsobil ako úspešný televízny komentátor amerického futbalu a neskôr aj ako herec. Preslávil najmä vďaka úlohe detektíva Nordberg v komediálnej sérii Bláznivá strela.

Vrahovia O. J. Simpson.Najvýraznejší rolu si však zahral vo svojom živote. V roku 1994 bol obvinený z vraždy dvoch ľudí, svoje manželky Nicole Brownovej Simpsonovej a čašníka Ronalda Goldmana. Hoci mimoriadne medializované prípad dvojnásobnej vraždy skončil jeho oslobodením, Simpson sa nevyhol ďalším trestom.
Najskôr bol v civilno právnom procese odsúdený na mnohomiliónové náhrade škody pozostalým. Pred deviatimi rokmi  bol potom zatknutý ešte pre ďalšie zločiny. Za lúpeže a únos ho súd poslal na 33 rokov do väzenia s možnosťou prepustenia najskôr po 9 rokoch.

BRUNO FERNANDEZ
Únos a mučenie
Vedel skvele chytať penalty, dávať góly z trestných kopov. Kariéra výborného brazílskeho futbalového brankára a kapitána Flamenga Bruno Fernandez však pomerne rýchlo zhasla.

Vrahovia bruno_fernandes1Tridsaťjedenročný športovec, ktorého prezývali „Bruno“, bol v roku 2010 zatknutý pre svoje hrozné činy. Za mreže sa dostal ako kvôli únosu a mučenia, tak i pre vraždu svojej bývalej priateľky Elizy Samudiové.
Telo matky jeho najmladšieho dieťaťa podľa dostupných informácií rozrezal a nakŕmil ním psov.
Od súdu dostal 22-ročný trest. Vo väzení sa potom pri čakaní na svoj proces pokúsil dvakrát spáchať samovraždu.

 

AARON HERNANDEZ
Zahodil kontrakt na 40 miliónov dolárov
Bývalý hráč amerického futbalu Aaron Hernandez je ďalším športovcom, ktorého inak úspešný život skalila zlé rozhodnutie.

vrahovia hernandez17. júla 2013 v opustenej priemyselnej zóne v blízkosti svojho domu zavraždil dvadsaťsedem ročného záhradníka, ktorý chodil so sestrou Hernandezovej snúbenice. Za hrozný čin, pri ktorom padlo šesť rán, dostal poloprofesionálne športovec doživotie.
Najvyšší možný trest vyriekla dvanásťčlenná porota po 36hodinové porade, ktorá sa rozložila celkom do siedmich dní. Hernandez za vraždu mladého muža pykal neďaleko štadióna, kde odohrával jeho bývalý tím Patriots domáce zápasy.
Práve v tomto tíme ho pritom čakala hviezdna kariéra. Tri roky pred nebývalo krutú vraždou, po ktorej nejavil žiadne známky ľútosti, s ním tím podpísal päťročný kontrakt na 40 miliónov dolárov.

Ludovít Plachetka
Zastrelil svoju nádejnú svokru.
Trojnásobný majster Česka v boxe Ludovít Plachetka už sa takmer dotýkal medaily na olympiáde v Atlante v roku 1996, keď do jeho osudu zasiahla tragická rana. Tú si ale vybral on sám. Siedmeho júna o rok neskôr vytiahol vrecka pištoľ kalibru 7,62 milimetra a zastrelil Drahomíru Kubíková, svoju budúcu svokru. S jej dcérou vychovával vtedy štvorročnú dcéru Nicole.

Vrahovia plachetka„Chcel som ju len postrašiť,“ líčil na Mírove, ako k incidentu došlo. „Lenže keď som zbraň vybral, začala mela. Bili sme sa všetci dokopy, aj s Pavlou. A potom vyšla rana … Išlo o nešťastnú náhodu, zlé však pre mňa bolo, že rekonštrukcia činu nezodpovedala skutočnosti. Pavla pri nej postavila ľudí v miestnosti inak, než v skutočnosti stáli. „
Predseda senátu ale považoval Plachetkovo tvrdenie, že chcel pištoľ použiť len na zastrašenie, za účelové. Zamrežované väzenia nakoniec opustil po deviatich rokoch, hoci mu súd určil vyšší trest: 13 rokov nepodmienečne s ostrahou.
Po opustení Mírova sa Plachetka vrátil do svojho života, založil novú rodinu a hlavne sa vrátil späť k svojmu milovanému boxu. V 39 rokoch začal znova profesionálnu kariéru. Zápasy vyhrával. Lenže v júli 2011 vyriekol Vrchný súd pre neho ďalší osudový verdikt. Za znásilnenie sestry svojej vtedajšej družky dostal osem rokov.

Ladislav Ščurko
Z vraždy obvinil mafiu
Januárom roku 2008 skončila úspešná kariéra slovenského hokejového útočníka Ladislava Ščurka. Ten kvôli obave o stratu svojej priateľky zavraždil hokejového rozhodcu Marka Liptay, ktorý ho mal údajne vydierať.

Vrahovia Ladislav_ScurkoOstro sledovaný spor bývalého hokejistu sa však na niekoľkokrát zamotal, a dodnes nie je celkom objasnený. V apríli 2009 sa Ščurko k svojmu činu síce priznal, po zmene advokáta o rok neskôr si však svoju výpoveď rozmyslel a z vraždy obvinil mafiu. Napriek tomu bol súdom poslaný na osem rokov do väzenia.
Košický súd ho následne na dva a pol roka prepustil na slobodu. 17. októbra prišiel v jeho kauze ďalší zlom: okresný súd v Košiciach mu trest znížil na šesť rokov. Podľa sudcu totiž konal v stave zníženej príčetnosti. Prihliadol k posudku psychiatra, podľa ktorého bol Ščurko v kritickej životnej situácii a cítil sa byť ohrozený. Ščurko sa však aj proti tomu odvolal, dodnes trvá na svoju nevine.