Športové hviezdy, ktoré zničil démon menom alkohol. Zo šampióna striptérom!

1637

Zažili veľkú slávu, ale nedokázali sa s ňou vyrovnať. Prejdite si príbehy šampiónov, ktorým zasiahol do života démon menom Alkohol.

V prvom diele seriálu Nočné mory športovcov z dielne Mall.tv ide o príbehy ľudí, ktorí spoznali obe strany slávy. Tá druhá ich bohužiaľ zaviedla do situácie, ktoré rozhodne nie sú na chválenie, a zásadne poznamenala ich povesť. O koho ide?

Matti Nykänen (skokan na lyžiach)

Na zimnej olympiáde v Calgary 1988 sa Fin stal svetovým hrdinom, keď dokázal vyhrať všetky tri skokanské disciplíny. O niekoľko rokov neskôr upadol do alkoholovej závislosti, niekoľkokrát sa rozviedol, tancoval ako striptér, spieval v bare a potom dokonca v opitosti dobodal známeho. Skončil tiež vo väzení. Zomrel v roku 2019 vo veku 55 rokov, vo Fínsku mu chceli vystrojiť štátny pohreb, ale jeho rodina to odmietla.

Paul Gascoigne (futbal)

V 90. rokoch patril k pilierom anglickej reprezentácie. Preslávil sa nesporným futbalovým talentom i búrlivým správaním mimo trávnik. So závislosťou na alkohole sa potýka dlhodobo. Prišiel kvôli nej aj o nomináciu na MS 1998. Krátko pred jej zverejnením vyrazil Gascoigne so spevákom Rodom Stewartom na ťah po londýnskych krčmách, čo zachytili bulvárne fotografi. „Keby som vedel, ako to skončí, povedal by som mu: Nepi, Paule. Ale skúste ho presvedčiť, aby prestal,“ ľutoval potom Stewart. Teraz má Gasoigne 53 rokov.

Theoren Fleury (hokejista)

Najlepšie roky prežil v Calgary v tíme Flames. Kanadský oriešok, ktorý sa stal synonymom pre vytrvalosť, si záver kariéry pokazil závislosťou na pití a drogách. „Je to choroba a bude s ňou bojovať do konca života,“ veštil v roku 2001 Mark Messier. Fleury podstúpil odvykaciu kúru, ale celkom sa nevyliečil. Obrat prišiel až potom, čo v roku 2005 stretol svoju druhú ženu Jennifer.

Zlatý československý dvojskif z OH 1960 v Ríme – Pavel Schmidt vpredu, za ním Václav Kozák

Václav Kozák (veslovanie)

Smutný osud mal zlatý olympionik z Ríma 1960. Vtedy spoločne s Pavlom Schmidtom zvíťazil na dvojskife, ale starobu strávil v biede a osamelosti ako bezdomovec. Strechu nad hlavou aj rodinu stratil kvôli pitiu. Potom blúdil Prahou, požičiaval si na pivo a ukradol aj fľašu rumu. Najlepší československý športovec roka 1963 a veslári storočia zomrel v roku 2004 vo veku 66 rokov.

Oksana Bajulová (krasokorčuľovanie)

Na ZOH v Lillehammeri 1994 získala šestnásťročná dievčina zlato a svet sa jej klaňal. Ukrajinka potom odišla do USA, kde sa ocitla na šikmej ploche. Majsterka sveta z Prahy havarovala v roku 1997 pod vplyvom 1,7 promile alkoholu, potom jej bola nariadená liečba a musela zaplatiť pokutu. Hriechy sa však opakovali. Dnes je z nej abstinentka a žije so svojím manželom a manažérom v Las Vegas.

Desivé priznanie futbalovej hviezdy Gascoigne. „Keď otec zomrel, začal som ho biť“