Carmine Galante „The Cigar“ bol americký mafián, ktorý ako 11-ročný vstúpil na americkú pôdu. Narodil sa v roku 1910 v sicílskom meste Castellamare del Golfo, odkiaľ pochádzalo veľa vysokopostavených členov Coca Nostra (Salvatore Maranzano, Stefano Magaddino a Joseph Bonanno). Jeho otec bol rybárom ktorý sa vysťahoval do USA. Už ako 11-ročný si v prostredí gangov manhattanského East Side získal povesť bitkára.

Po vyhlásení prohibície sa uchytil v bande, ktorá kradla auta s pašovaným alkoholom. Čoskoro sa stal vymáhačom rodiny Josepha „Bananas“ Bonanna, a neskôr právoplatným členom mafie (Cosa Nostra). Roku 1930 bol pristihnutý pri únose nákladniaka s ilegálnym alkoholom. Došlo k prestrelke, pri ktorej zranil policajta a 6-ročné dievčatko. Odsúdili ho na 12 rokov, čo bol prvý z jeho dlhých pobytov za mrežami. V roku 1939 ho predčasne prepustili, a pokračoval vo svojej kriminálnej činnosti včítane nájomných vrážd. Roku 1943 zavraždil radikálne ľavicového novinára Carla Trescu, ktorý vydával pre taliansku komunitu noviny „Il Germe“.

Vražda ako pozornosť pre diktátora Mussoliniho

Vraždu zorganizoval mafiánsky boss Vito Genovese ako pozornosť pre talianskeho diktátora Mussoliniho, no nebola to jediná Galanteho vražda. V roku 1954 ho poveril boss Joe Bonanno riadením tzv.montrealskej spojky, ktorá zabezpečovala pravidelné dodávky heroínu do New Yorku v hodnote 50 miliónov dolárov mesačne. O niekoľko rokov sa Galante vypracoval na underbossa (podboss) Bonannovej zločineckej rodiny, no napriek jeho rastúcej moci ostal medzi mafiánmi mimoriadne neobľúbený. Keď sa v roku 1962 odhalil jeho podiel na riadení montrealskej spojky a celá akcia praskla, dostal sa do väzenia na 20 rokov.

Stal sa bossom Bonannovej rodiny

V čase, keď sedel vo federálnej väznici v Lewisburgu, mafiánska komisia donútila Josepha Bonanna vzdať sa aktívnej činnosti. Ten sa presťahoval do Tucson, Arizony, a na jeho miesto nastúpil Phill Rastrelli. Keď Galante bol v roku 1974 prepustený, práve v tom čase zatvorili Rastrelliho. Tento nečakaný zvrat ho vyniesol na miesto bossa Bonannovej rodiny. Rozhodol sa preniknúť do teritória iných mafiánskych rodín, a urobiť z Bonannovej rodiny najmocnejšiu zložku Cosa Nostra.

Pustil sa do boja so svojim odvekým rivalom, hlavou rodiny Gambino, Carlom Gambinom. Na upevnenie svojej moci si doviezol posily priamo zo Sicílie. Čoskoro začali pribúdať aj mŕtvoly vojakov rodiny Genovese a všetkých ktorí mu stáli v ceste. Na jeho správanie sa sťažovali už aj jeho vlastní kápovia, medzi nimi Alphonse „Sony Red“ Indelicato. Roku 1978 sa problémom „Galante“ zaoberala samotná „Komisia“, ktorá jednomyseľne schválila popravu.
12. júla 1979 zašiel Galante do svojej obľúbenej reštaurácie Joe and Mary s Restaurant. Kým jedol, jeden z jeho spoločníkov sa pre údajnú nevoľnosť vzdialil. V tom sa rozleteli dvere vchodu do záhradnej časti reštaurácie a vbehli traja maskovaní muži. Jeden z nich, Anthony “Bruno“ Indelicato vytrelil na Galanteho z oboch hlavní odpílenej brokovnice. Potom ho tradične strelili do ľavého oka pištoľom kalibru ,45 (11,43 mm).
Štefan Rencz