Startup premieňa v Hongkongu staré potrubia na mikrobyty

2168

Hongkong je jedno z najľudnatejších miest našej planéty. Dokonca by sa dalo povedať, že je preľudnené a trpí okrem iného aj nedostatkom bytov. Miestne startupová firma James Law Cybertecture preto prišla s nápadom, ktorý by mohol túto situáciu aspoň čiastočne vyriešiť.

Problém s bývaním v Hongkongu má ešte jeden rozmer. Kvôli nedostatku nových bytov je samotné bývanie v ňom extrémne drahé. Hongkong v tejto kategórii dokonca drží prvenstvo v cene jedného štvorcového metra bytu, ktorý stojí bez mála 7 tisíc dolárov. V celej Ázii nie je nikde drahšie priemerná cena za meter. Bežní ľudia preto hľadajú alternatívy, ako sú malometrážne byty alebo dokonca len akési obývateľné kóje s posteľou a minimom priestoru. Dôstojnejšiu alternatívu obyvateľom Hongkongu ponúka projekt firmy James Law Cyberstructure s názvom Opodo Tube House. Ide v podstate o veľmi jednoduchý koncept, ktorý spočíva vo výrobe malých bytových jednotiek z rozrezaných kusov potrubia.

Tieto rúrky sú vyrábané z betónu a majú 2,7 metrov v priemere. To samozrejme nie je veľa, ale stále je to oveľa väčší komfort ako obývateľné kóje alebo bunky. Navyše ide z týchto minibytov poskladať celé komplexy. Byty sú vybavené všetkým potrebným zariadením a môžu v nich bývať dvaja ľudia. Náklady oproti bežnému bytu sú zanedbateľné, takže tento typ bývania je oveľa dostupnejšie aj pre chudobnejších obyvateľov megalopolisu.

Samotná inštalácia bytu je veľmi jednoduchá, hoci je potreba žeriav, pretože celá konštrukcia váži 22 ton. Po jej ukotvení je ale stavba hotová, nič sa ďalej nemusí stavať. Aj to sú náklady, ktoré majitelia ušetria.

James Law, architekt a autor celého projektu, vidí v týchto bytoch budúcnosť Hongkongu. Domnieva sa, že sa nimi dajú zaplniť najrôznejšie priestory, ktoré by inak v meste ležali ladom. Jeho riešenie však vyvoláva aj kritiku z radov najrôznejších mimovládnych organizácií. Tie považujú toto riešenie maximálne za dočasné a nedomnievajú sa, že sa týmto spôsobom dá vyriešiť bytová situácia v meste.