Otcovia Richard Capbagan († 37) a Denny Jade Caballa († 37) sa snažili zachrániť svoje tri deti

Dráma sa odohralo na pláži v austrálskom Queenslande. Otcovia Richard Capbagan (†37) a Denny Jade Caballa (†37) sa tam snažili zachrániť svoje tri deti z obrích vĺn. Sami sa pritom dostali do problémov. Na breh ich bezvládne telá vytiahol Broc Harris (23) so svojou tehotnou manželkou, ktorí pri pláži kempovali.

Zachrániť sa ich pokúšal so svojou manželkou Allanah aj Brock Harris

Na brehu sa ich Broc pokúšal mužov oživovať, ale márne. Statočným otcom už nedokázali pomôcť ani privolaní záchranári. Všetky tri deti sa nakoniec dostali v poriadku na breh.

Radovánky na pláži Teewah v austrálskom Queenslande dopadli tragicky pre dvoch otca Richarda Capbagana a Dennyho Jadea Caballa. Tridsaťsedemroční muži tam vzali na dovolenku svojej rodinky. Kým rodičia sa rozprávali na brehu, deti sa hrali v plytčinách. Znenazdajky však prišiel príliv a príboj vody hnal deti na oceán.

„Deti sa brodili na plytčine a zmietla ich vlna, v dôsledku čoho bolo niekoľko detí vtiahnutých do hlbšej vody, pár rodičov ich išlo zachrániť,“ uviedol pre britský denník Daily Mail policajt Craig McKenzie s tým, že na prvý pohľad sa to zdá bezpečné, avšak vo vode sú skryté prúdy.

Otec chcel zachrániť tri deti, ktoré spláchla mohutná vlna do oceána! Skočil pre ne, a sám sa utopil

Akonáhle si to všimli otcovia, rýchlo bežali do vody, aby deti zachránili. Spolu s nimi sa vydal na pomoc aj rodinný priateľ Xein Sacremento, avšak ten na rozdiel od Richarda a Dennyho sa nakoniec v poriadku dostal z obrích vĺn na breh. V kempe bol so svojou manželkou Allanah aj Brock Harris, ktorý videl, ako muži bojujú vo vlnách. Dvadsaťtriročný muž na breh vytiahol jedného z mužov a zahájil masáž srdca. Netrvalo to ani desať minút a videl vo vode ďalšieho muža. „Nemyslel som si, že sa vrátim späť,“ uviedol Brock pre britský denník Daily Mail s tým, že to bol najhorší príliv, ktorý zažil.

Na dovolenke v Španielsku zabil turistku spätný prúd. Viete ako z neho von?

Na pomoc sa mu vydala aj jeho manželka Allanah, ktorá je v piatom mesiac tehotenstva a pomohla mu dostať sa späť na breh. Do nebezpečných vĺn oceánu sa však vrátil tretíkrát a to, aby zachránil život deväťročného chlapca, ktorý uviazol vo vode, ktorá mu siahala po ramená. Neskôr sa snažil zachrániť dvoch mužov. V resuscitácii mužov pokračovali aj privolaní záchranári, ale márne.

Telo štvorročného dievčatka našli na brehu Rýna. Jej 22 ročného záchrancu zabil infarkt

Dve deti sa dostali v poriadku na breh, deväťročný chlapec Tyghan bol prevezený do nemocnice, potom, čo sa jeho stav zlepšil, bol prepustený. Richard vždy myslel na druhých,“ uviedla manželka Capbaganeho Sheri. „Milovali sme ho a chýba nám. Sme na neho pyšní. Je náš hrdina,“ uviedla Cherry Appleová, manželka Caballeho.

  • Podľa odborníkov je najlepšie s prúdom nebojovať. „Všetci tí, ktorí sa utopili kvôli spätným prúdom, nezabil sám prúd, ale ich vysileniu v boji s ním,“ povedal muž, ktorý má sám s problematikou skúsenosti. „Rip current (spätný prúd) vás nikdy nestiahne pod vodu, len vás odnesie od brehu. Jeho sila zvyčajne slabne po 50 až 100 metroch. Prúd mení po niekoľkých minútach svojej umiestnení – tam, kde pred chvíľou bol, už nie je, a tam, kde nebol, sa môže objaviť,“ dodal muž.