Stovky rokov starý dokument je úpisom mlčanlivosti adepta na ninju

1033

Vedcom sa dostal do rúk dokument, ktorý je úpisom a prísahou mlčanlivosti adepta na ninju. Adept, ktorý podpísal sľub, prisahal, že nikdy neprezradí, čo vie, inak bude jeho rodina po stáročia stíhaná hroznou kliatbou.

Dokument, ktorý mladí ninjovia podpisovali pred zhruba tristo rokmi, sa nazýval Inosuke Kizu. Pokiaľ ho podpísali, zaviazali sa k udržiavaniu tajomstvo po celý svoj život. Záväzok, ktorý potvrdili podpisom, zahŕňal aj ich rodinu a príbuzných. Ak by ho porušili, celé generácie rodu by boli postihnuté kliatbou a dopadol by na ne hnev bohov.

Nález dokumentu Inosuke Kizu, nájdený medzi 130 ďalšími dokumentmi, vedcom ukázal, ako závažný sľub ninjovia dávali. Nešlo rozhodne o nejakú formálnu záležitosť, ale o proces s hlbším významom, kde hrozba prekliatia nebola braná na ľahkú váhu. Inosuke Kizu patril rodine Kizu, čo bol vážený a významný klan ninjov v meste Iga blízkosti Kjóta.

Japonsko chce spustiť katastrofu, bude sa snažiť presadiť celosvetový lov veľrýb

Ak ninja zomrel, kópie jeho sľubu boli poslané všetkým jeho rodinným príslušníkom. V dokumente tiež zasľúbil svoje myslenie svojmu mentorovi, ktorý ho učil ceste ninjutsu, teda špeciálneho komplexného bojového umenia zameraného na špionáž, nájomné vraždy a život v utajení. Presne to bola napokon hlavná pracovná náplň ninjov.

Dnes vnímame ninju ako bojovníka, ktorý sa oháňa zbraňami a zabíja hordy nepriateľov. V skutočnom svete ninja bol jedinec, ktorý sa spoliehal na svoje zbrane alebo nimi vraždil, považovaný za hlúpeho a nie príliš schopného. Cestou ninja rozhodne nebolo niekam prísť a všetkých okolo rozsekať. Najcennejší bol ninja, ktorý bol schopný získať informácie, bez toho aby ho ktokoľvek spozoroval alebo bez toho aby musel s niekým bojovať.

Ninja v dokumente tiež sľuboval, že nikdy nevyužije svoje schopnosti a výcvik na to, aby niekoho okradol pre vlastnú potrebu. Krádež bola nehodná ninju a nesmel sa jej nikdy dopustiť. Všetky zaujímavé nové skúsenosti, schopnosti či zbrane bol povinný ihneď prediskutovať, prípadne odovzdať svojim nadriadeným.

Ak novic porušil kódex Inosuke Kizu, bol celý jeho rod stíhaný kliatbou, ktorú na jeho príbuzných malo vykonať 60 malých aj veľkých bohov sídliacich po celom Japonsku. Pred kliatbou sa nebolo kam skryť a trvala neobmedzene dlho.

Japonsko: Dve deti zomreli a 56 ľudí ochorelo po návšteve reštaurácie