Stratená kniha po 55 rokov dorazila späť do newyorskej knižnice

517

Omeškanie do knižnice nie je nič zvláštne. Ale koľko by to robilo za 55 rokov? Človek, ktorý si v roku 1958 požičal knihu v mestskej knižnici v New Yorku a vrátil ju až dnes, by sa asi divil. Suma by vystúpila až na päť tisíc dolárov, teda okolo 95 tisíc korún. Knižnica však tak staré záznamy nevedie, takže nemusí platiť nič.

Biografia Svätého Františka Xaverského „The Fire of Francis Xavier“ od reverenda Arthura R. McGrattyho ležala na poličke neznámeho Američana desiatky rokov. Keď ju teraz našiel, zrejme sa v ňom pohlo svedomie a rozhodol sa knihu vrátiť, hoci anonymne.

Manažérka newyorskej knižnice Fort Washington Library Jennifer Zarrová pri kontrole poštovej schránky narazila na hnedú obálku bez spiatočnej adresy. „Kontrolovala som schránku a uvidela som záhadný balíček. Otvorila som ho a bola tam,“ povedala serveru CBS News.

Na prednej strane obálky knihy si všimla starého knižničného štítku s dátumom 10. apríla 1958. Spolu s knihou bol v balíčku aj šek na sto dolárov. Podľa Zarrové táto suma bohato pokryje náklady na dlh, aj keď reálne by dnes pokuta dosiahla astronomických výšin.

V knižnici platia klienti za oneskorené 25 centov za knihu a deň. Za 54 rokov a desať mesiacov omeškaného to je 4 942 dolárov.