Štrnásťročný chlapec vnikol do Buckinghamského paláca, utiekol v kráľovninej spodnej bielizni

647

Edwardovi Jonesovi, prezývanému Chlapec Jones, bolo v roku 1838 niečo okolo 14 rokov. Svet by sa o ňom nikdy nedozvedel, keby nevykonal úplne šialený kúsok. Vnikol totiž do prísne stráženého kráľovského Buckinghamského paláca, sídla kráľovnej Viktórie.

Jones vnikol do paláca, keď predstieral, že je kominár a čistí komín na streche. Lenže v paláci si žiadne čistenie komína neobjednali a rozhodne ho nemal vykonávať štrnásťročný chlapec. Začala naháňačka, pri ktorej Jones utekal po chodbách a sieňach paláca. Bol chytený v Marble Hall a odovzdaný políciou. Tá zistila, že chlapec má pod nohavicami kráľovninú spodnú bielizeň.

Bol predvedený pred súd a tam sa zistili zaujímavé okolnosti. Jones sa nijako netajil, že má v pláne vniknúť do paláca, svojím plánom sa chválil priateľom a zamestnávateľovi. Bolo zistené, že okrem spodnej bielizne ukradol tiež ceremoniálny meč. Súd ho napriek tomu oslobodil, nebolo v nikoho záujme vec akokoľvek rozmazávať.

Lenže o dva roky neskôr Jones vnikol do Buckinghamského paláca znova. Preliezol múr a úplne nepozorovane sa vkradol do paláca, chvíľu sa tam pohyboval a potom zase vyšiel von. Nikto si nič nevšimol. A ďalší deň urobil znovu to isté. Vnútri pritom ležala kráľovná, ktorej sa o deväť dní predtým narodilo dieťa – princezná Viktória. Bezpečnostné opatrenia mali byť na maxime. Tentoraz ale bol objavený, hoci skôr náhodou, pod posteľou v kráľovninej šatni. Opäť putoval pred súd.

Jeho otec žiadal, aby bol zbavený obvinení, pretože bol podľa neho duševne chorý. Súd ho ale poslal na tri mesiace do väzenia pre mladistvých. Incident vzbudil rozruch, pretože ľudia mali obavy, či to nemôže mať negatívny vplyv na novorodeniatko alebo kráľovnú.

Jones sa krátko po prepustení vlámal do jedného z ďalších kráľovských sídiel, ale bol zadržaný zosilnenou policajnou hliadkou. Putoval na tri mesiace na nútené práce. Potom ho znovu videli, ako sa potĺka okolo Buckinghamu, a bol násilne odvedený k námorníctvu. Slúžil na bojových lodiach HMS Warspite, HMS Inconstant a HMS Harlequin. Potom, čo posledná menovaná loď zakotvila v Portsmouthe, šiel pešo až do Londýna, a… Áno, opäť sa pokúsil dostať k Buckinghamskému palácu. Bol ale zadržaný ešte na ceste a vrátený na loď. Naposledy sa o ňom písalo v novinách, keď spadol do vody z vojnovej lode niekde pri Tunise a bol našťastie vylovený. Neskôr prepadol alkoholu, živil sa krádežami a nakoniec skončil v austrálskom Perthe, kde pracoval ako mestský vyvolávač. Ďalej o ňom nie je známe nič.