Studňa plná mŕtvol

1502

V dedine Entrains-sur-Nohain na východe Francúzska objavili archeológovia masový hrob na dne starodávnej studne. Asi tri desiatky mŕtvych tiel mužov, žien i detí pokrývala tri metre hrubá vrstva bahna. Radiokarbonovým meraním bolo zistené, že telesné pozostatky pochádzajú z 8. až 10. storočia po Kristovi. Čo sa tu vtedy prihodilo?

Istú odpoveď zatiaľ nikto nepozná, ale niektorí bádatelia už pribehli s niekoľkými hypotézami. Podľa jednej z nich mohli dedinu napadnúť vojaci.

V roku 841 sa iba 25 kilometrov od dediny Entrains-sur-Nohain odohrala bitka pri Fontenoy-en-Puisaye, v ktorej padli desiatky tisíc bojovníkov. Je teda možné, že sa dedinčania stali terčom násilia a plenia niektorého zo zúčastnených vojsk.

Iní bádatelia však dávajú vraždu do súvislosti s Vikingami. Podľa kroník bola táto oblasť v druhej polovici 9. storočia miestom opakovaných nájazdov severských dobyvateľov. Vylúčiť zatiaľ nemožno ani to, že sa nešťastníci stali obeťami nejakej epidémie a boli spoločne pochovaní do studne.

Na fotografii z roku 1917 sedí moderne vyzerajúci muž. Je to snáď cestovateľ v čase?