Štvornásobný vrah dostal doživotný trest

Američan Kevin Dahlgren podľa českých vyšetrovateľov v Brne usmrtil svoju sesternicu, jej manžela a ich dvoch synov. Američan si následne vzal taxík z Brna do Viedne, odkiaľ odletel do USA.

2207
Počas letu na neho české úrady vydali zatykač a na jeho základe 23. mája agenti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Dahlgren zadržali po prílete do Washingtonu.
Dahlgren 4
Američan Kevin Dahlgren dostal doživotie za štyri vraždy z roku 2013, ktoré sa stali v Brne-Ivanovic. Rozhodol tak v stredu Krajský súd v Brne. Trest si Dahlgren odpyká vo väznici so zvýšenou ostrahou. Advokát sa menom Dahlgren na mieste odvolal proti rozhodnutiu o vine a treste. Rozsudok tak nie je právoplatný.
Dahlgren 6
Dvadsaťštyriročný Dahlgren podľa sudcu Michala Zámečníka konal na základe predchádzajúceho uváženia, brutálnym spôsobom. V obetiach podľa rozsudku videl „reprezentantov frustrujúceho sveta.“ Sudca Michal Zámečník konštatoval, že Dahlgren sa v osudný deň v dome preukázateľne pohyboval. Násilné vniknutie do domu sa nepreukázalo, nestratili sa žiadne cennosti. Vyšetrovanie ukázalo, že rodina obetí nemala žiadnych nepriateľov. Nikto iný než Dahlgren čin spáchať nemohol, uviedol sudca.
Súd sa tak priklonil na stranu obžaloby, doživotný trest navrhovala pre Dahlgren v záverečnej reči štátna zástupkyňa Ludmila Doležalová. Súd má rad indícií. Dahlgren podľa neho netrpel duševnou chorobou, len zmiešanú poruchou osobnosti, odôvodňuje sudca doživotný trest. Správal sa racionálne, plánovito. Na štvrtú obeť číhal celé dopoludnie, po čine sa dohovoril aj s ľuďmi neovládajúcimi angličtinu, povedal sudca.

Prvý vydaný občan z USA

V utorok zazneli na súde záverečnej reči, štátna zástupkyňa Ludmila Doležalová pre Dahlgren navrhla doživotný trest. Podľa nej možno na základe reťazca nepriamych dôkazov urobiť záver, že páchateľom je Dahlgren. Obhajca Richard Spisek navrhol kvôli absencii predovšetkým priamych dôkazov zbavenie viny. V prípade, že by súd vinu uznal, navrhuje pre svojho klienta detenciu. Ak by sa súd rozhodol pre trest odňatia slobody, nemal by podľa obhajcu byť dlhší ako 20 rokov.
Dahlgren 3
Dvadsaťštyriročný Dahlgren vo svojej reči súdu obšírne opísal svoj niekdajší psychický stav, úzkosti, frustrácie, negatívne myšlienky, ktoré vnímal ako cudzí, vnútorný hlas, ktorému musel počúvať. Vo chvíli, keď sa zdalo, že začne popisovať udalosti osudného dňa v Ivanovic, zostalo len pri konštatovaní, že smrť príbuzných považuje za veľkú tragédiu.
Podľa obžaloby Dahlgren usmrtil všetkých členov rodiny, u ktorej dočasne býval – otca, matku a ich dvoch synov, z ktorých jeden bol neplnoletý. Hlavné pojednávanie začalo na prelome mája a júna, vypovedalo mnoho svedkov i odborníkov. V utorok vypovedala ďalšej svedkyne a znalkyňa z odboru psychológie. Dahlgren vypovedať odmietol.
Dahlgren vydali Spojené štáty do Česka ako svojho prvého občana, od vlaňajška je v Brne vo väzbe. Keď mŕtve v Ivanovic ľudia objavili, bol Dahlgren na ceste do USA. Hneď po prílete ho Američania zadržali.