Súd rozhodol o nevine Tomasza, ktorý strávil 18 rokov vo väzení za zločin, ktorý nespáchal

2152

Najvyšší súd v Poľsku dnes zrušil nespravodlivý rozsudok, kvôli ktorému strávil nevinný muž 18 rokov vo väzení. Tomasz Komenda bol v roku 2004 právoplatne odsúdený na 25 rokov odňatia slobody za znásilnenie a brutálnu vraždu pätnásťročného dievčaťa. Ako teraz vyšlo najavo, už v dobe vyšetrovania zločinu bola jeho vina viac ako pochybná.

Komenda, ktorý bol z väzenia z rozhodnutia súdu podmienečne prepustený už tento rok v marci, si kvôli justičnému omylu, niektorými označovanému za justičnej zločin, v žalári prešiel veľkými útrapami a je teraz vo veľmi zlom duševnom stave. Odsúdenci za trestné činy spáchané na deťoch sú totiž terčom tvrdých fyzických i psychických útokov spoluväzňov, ale aj dozorcov.

Podľa advokáta bude postihnutý žiadať za utrpenie, ktorým si prešiel aj pri výsluchoch, vysoké odškodnenie. Obhajca čiastku nespresnil, podľa médií by malo ísť o niekoľko miliónov eur.

Zločin, ktorý bol spáchaný na Silvestra v roku 1996 neďaleko Vratislava, šokoval verejnosť. Tá žiadala rýchle vypátranie a prísne potrestanie vinníka či vinníkov. Polícia a justícia tak boli pod veľkým tlakom. Komenda, ktorý mal v tej dobe 18 rokov, bol odsúdený, hoci mal jednoznačné alibi – v čase zločinu bol od miesta jeho spáchania vzdialený pol hodiny jazdy autom. Potvrdilo to 12 svedkov, s ktorými slávil koniec roka.

O 18ročnom pekle a šikane za mrežami prehovoril chybne odsúdený Tomasz Komenda

Súd ale ich svedectvo odmietol a ako smerodajnú prijal podobnosť Komenda s policajným portrétom hľadanej osoby. Navyše ho presvedčila analýza DNA vlasu nájdeného na čiapke, ktorá sa našla na mieste činu. Ako sa ale teraz ukázalo, išlo o podvrh. Komenda sa po zatknutí v roku 2000 navyše k zločinu priznal, ale neskôr priznanie odvolal a sťažoval sa, že ho z neho policajti dostali násilím.

Najvyšší súd dnes konštatoval, že prokuratúra pri obnovenom vyšetrovaní dospela k novým skutočnostiam, ktoré jednoznačne dokázali Komendová nevinu. Kvôli vážnym pochybením teraz budú stíhaní vtedajší vyšetrovatelia. Prokuratúra uviedla, že k nespravodlivému rozsudku je zrejme viedla manipulácia s dôkazmi.

Nevinný v base a vrah na slobode?! Romana odsúdili pred 28 rokmi, hoci mal alibi. Dodnes je v ústave