SÚDY: Pojednávanie kvôli karikatúre R. Fica bude pokračovať v júni

934

V spore ide o karikatúru, na ktorej je premiér Fico zobrazený bez chrbtice a lekár pri ňom konštatuje, že jeho bolesť je čisto fantómová. Karikatúra bola publikovaná v čase, keď predseda vlády zrušil svoj pracovný program pre akútne ochorenie krčnej chrbtice.
      „Odporca sám vysvetlil, že karikatúra vznikla ako reakcia na akútne bolesti krčnej chrbtice, čo potvrdil aj zástupca odporcu,“ povedala právna zástupkyňa premiéra Zuzana Kupcová, podľa ktorej neobstojí iné vyjadrenie odporcu, že zdravotný stav navrhovateľa nemá nič spoločné s obsahom a podstatou karikatúry. Kupcová ďalej uviedla, že ak by karikatúra bola publikovaná dnes, teda v čase, keď Fico netrpí bolesťami, žalobu by nepodal. „Trváme na názore, že vážne poškodenie zdravia by nemalo byť dôvodom na zábavu,“ uviedla Kupcová. „Navrhovateľ nepodal návrh pre jeho názor (autora karikatúry – pozn. TASR) na jeho (Ficove – pozn. TASR) charakterové vlastnosti, ale v čase, keď navrhovateľ trpel na akútne ochorenie krčnej chrbtice, odporca si robil posmech z jeho poškodenia zdravia. Toto je podstata a dôvod návrhu,“ vysvetlila pred súdom právna zástupkyňa predsedu vlády.
      „Shooty svojou karikatúrou vyjadril názor na navrhovateľa ako na človeka bez chrbtovej kosti, politika, ktorý neplní to, čo povedal a to, čo sľúbil. Karikatúra skutočne nemá nič spoločné s bolesťou navrhovateľa, túto nijakým spôsobom nezosmiešňuje a odporca nikdy netvrdil, že by navrhovateľ bolesťou netrpel,“ povedal súdu právny zástupca vydavateľstva Tomáš Kamenec. „Pointou karikatúry bolo to, že ak Shooty považuje navrhovateľa za človeka bez chrbtovej kosti, musí byť bolesť chrbtice označená za takzvanú fantómovú bolesť,“ dodal Kamenec. Autor karikatúry podľa neho narážal na Ficove vyjadrenia z minulosti o tom, že s predsedom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom vládu nevytvorí, pretože Mečiar je neakceptovateľnou osobou, ale v roku 2006 s jeho stranou vládu zostavil. Podobné zosmiešnenia politikov karikatúrami sú podľa Kamenca v Českej republike bežné a sú chránené ako sloboda prejavu.
      Na Okresnom súde Bratislava IV sa dnes začalo prvé hlavné pojednávanie v tomto spore na ochranu osobnosti. Na úvod pojednávania mal vypovedať premiér, sudkyni však povedal, že ak nevylúči zo súdnej siene verejnosť, teda aj novinárov, nebude vypovedať. „Nakoľko vo svojej výpovedi budem uvádzať aj niektoré skutočnosti, ktoré sa týkajú môjho života a budem sa zaoberať intímnymi otázkami, ktoré sa týkajú môjho zdravotného stavu,“ zdôvodnil Fico. Právny zástupca žalovaného vydavateľstva s návrhom nesúhlasil. Súd nakoniec verejnosť z pojednávania vylúčil na časť výpovede Fica, ktorá sa týkala jeho zdravotného stavu a to priebehu liečby.
      „Táto kauza má precedentný rozmer, pretože úlohou súdu je posúdiť slobodu slova. Toto rozhodnutie súdu bude relevantné pre budúce stanovovanie hraníc a spôsobu prejavu vo forme politickej karikatúry,“ povedal dnes súdu Kamenec. Súd mal pôvodne pojednávať 23. februára, Fico sa vtedy ospravedlnil z pracovných dôvodov. Predtým sa malo konať 8. decembra 2009, aj vtedy sa premiér nedostavil a svoju neúčasť ospravedlnil pracovnou cestou.
      V tomto spore o obrázok, na ktorom „Fico nemá krčnú chrbticu“, požaduje navrhovateľ od vydavateľstva Petit Press mimo iného ospravedlnenie a nemajetkovú ujmu vo výške 33.194 eur. Karikatúra zobrazuje premiéra Roberta Fica, ako sedí na stoličke u lekára. Nemá krčnú chrbticu, čo ukazuje aj röntgenová snímka, ktorú drží lekár. Ten konštatuje: „Nemýlil som sa. Tá vaša bolesť krčnej chrbtice je čisto fantómová.“ Karikatúru uverejnil denník Sme 9. júla 2009 a následne 23. júla 2009 bola podaná obžaloba. Navrhovateľ požaduje od súdu, aby určil, že „denník Sme neoprávnene zasiahol do práva navrhovateľa na ochranu osobnosti“.
      „Takto uverejnená karikatúra jasne ťaží z vážneho poškodenia môjho zdravia sprevádzaného bolesťami a z tohto poškodenia si robí posmech,“ uvádzal mimo iného premiér v žalobe. Denník vraj poškodil jeho dôstojnosť. Zdravotný stav podľa Roberta Fica nemôže byť dôvodom na zábavu ani pri verejne činnej osobe.