SÚDY: Pokračuje proces s gangom Volodymyra Y. v kauze dvoch vrážd

439

Na proces dnes eskortovali kvarteto obžalovaných, okrem Volodymyra Y. aj Vasila P., Eduarda V. a Jurija R. Vypovedať mali pôvodne traja svedkovia, ale prítomná je len jedna svedkyňa, ktorú predviedla polícia. TASR dnes o tom informoval hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.
V tomto prípade dvoch vrážd sa naposledy pojednávalo dva dni, a to koncom marca. Podľa obžaloby mal Volodymyr Y. nariadiť svojim komplicom, aby zavraždili Sergeja Chaplického a Petra Gala. Vasyl P. a Jurij R. údajne zastrelili Chaplického 6. novembra 1999 v blízkosti reštaurácie Aušpic v Bratislave. Po slovnej roztržke ho vraj strelili do temena. Obžalovaní ho potom mali previezť do bytu na Dudvážskej ulici, kde mŕtvolu na podlahe zabalenú v plachte a deke našla majiteľka bytu. Vasyl P. a Eduard V. podľa druhého bodu obžaloby v novembri 2001 priviezli Gala do záhradkárskej oblasti v Bratislave, kde ho vraj zavraždili staršou poľovníckou zbraňou. Jeho mŕtvolu dodnes nenašli.
Prvé hlavné pojednávanie KS v Bratislave po zrušenom rozsudku, podľa ktorého mal údajný gang Volodymyra Y. stráviť vo väzení zvyšok života za ďalších päť vrážd, museli 4. apríla odročiť. Viacero advokátov svoju neprítomnosť vtedy ospravedlnilo a Volodymyr Y. tak zostal bez obhajcu.
Najbližšie pojednávanie bude pred KS tiež tento mesiac. Súd dovtedy ustanoví Volodymyrovi Y. ďalšieho náhradného obhajcu. Bratislavský KS súd rozsudkom z februára 2009 odsúdil Volodymyra Y., Eduarda V., Vasila P. a Jurija R. na doživotie za iných ďalších päť vrážd. Ich štyri obete údajne patrili medzi členov gangu. Najvyšší súd SR tento rozsudok v lete 2010 zrušil a vrátil prípad na prvostupňový súd. Jedným z dôvodov zrušenia rozsudku má byť nutnosť prehratia kompletných zvukových záznamov z cely Eduarda V. Polícia ho s nastrčeným agentom nahrávala niekoľko mesiacov.