SÚDY: Údajný boss Volodymyr Y. pôjde možno znovu do väzby

794

„Zákonný sudca Okresného súdu Bratislava I po prerušení riadnej dovolenky v trestnej veci obžalovaného V.Y. a spol. nariadil výsluch obžalovaného V.Y. na piatok 23. júla 2010, na ktorom bude senát rozhodovať o väzbe obžalovaného V.Y.,“ potvrdil dnes TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak. 
Ukrajinca Volodymyra Y. v stredu 14. júla administratívne vyhostili zo Slovenska. Volodymyra Y., ktorý čelí na Krajskom súde v Bratislave a Okresnom súde Bratislava I obžalobám z niekoľkých vrážd, prepustil v utorok (13.7.) KS z väzby. Urobil tak po tom, ako správoplatnil jeho štvorročný trest za vývoz ukradnutých automobilov do zahraničia. Keďže Volodymyr Y. si tento trest odsedel už vo väzbe, súd nariadil jeho prepustenie.
Na slobodu sa však Ukrajinec nedostal, ešte v bratislavskej väznici si ho prevzali príslušníci hraničnej a cudzineckej polície, pretože nemal platné doklady, ktoré by ho oprávňovali zdržiavať sa na území Slovenskej republiky. Volodymyr Y. bol vo väzbe od 23. júna 2002, medzitým bol v roku 2006 prepustený a okamžite vzatý do väzby znovu.
Senát Najvyššieho súdu SR na svojom neverejnom zasadnutí 23. júna zrušil minuloročný februárový rozsudok KS v Bratislave, ktorým odsúdil na výnimočný doživotný trest odňatia slobody Volodymyra Y. a jeho troch komplicov v kauze piatich vrážd. Prípad sa teda vrátil na nižší súd na opätovné prerokovanie. Gang na čele s Volodymyrom Y. pôsobil od roku 1996 okrem Slovenska aj v Českej republike, Maďarsku, na Ukrajine, v Rumunsku a Bielorusku. Voči spomínanej štvorici sa v súčasnosti vedie na bratislavskom okresnom súde proces pre obvinenie z ďalších dvoch vrážd, ktoré mali spáchať v rokoch 1999 a 2001 v Petržalke.