SÚDY: V kauze týrania a znásilňovania v Pentagone udelili šesťročný trest

867

„Okresný súd Bratislava II odsúdil dnes obžalovaného M.I. na trest odňatia slobody v trvaní 6 rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia a nariadil obžalovanému protitoxikologické liečenie ústavnou formou. 
Pri dokazovaní nebolo preukázané obmedzovanie osobnej slobody a znásilnenia poškodenej, súdom bola preukázaná vina v ublížení na zdraví a na šírení toxikománie.
Obžalovaný ani prokuratúra sa po vynesení rozsudku nevyjadrili, plynie im zákonná 15-dňová lehota na prípadné podanie odvolania,“ povedal dnes pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.
Milan I. mal podľa obžaloby prokuratúry tri týždne týrať a znásilňovať 17-ročnú Sandru. V septembri 2009 uznal Milana I. okresný súd v spomínanej veci vinným a odsúdil ho na 13-ročné nepodmienečné väzenie v Ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. KS v Bratislave však v novembri minulého roku na neverejnom zasadnutí verdikt prvostupňového súdu zrušil a vec vrátil prvostupňovému súdu na opätovné prejednanie.
Podľa hovorcu bratislavského KS Pavla Adamčiaka dôvodom bolo, že odvolací súd v rozhodnutí súdu prvého stupňa zistil pri naštudovaní spisu závažné procesné pochybenia spočívajúce najmä v porušení kontradiktórnosti procesu, ako aj nedostatky v skutkových zisteniach, na zistenie ktorých je potrebné prvostupňovým súdom získať dôkazy a opätovne rozhodnúť.
Voči spomínanému rozsudku Okresného súdu Bratislava II z 3. septembra sa odvolal obžalovaný a tiež aj prokurátor, ktorému sa zdal trest mierny. Vo svojej záverečnej reči prokurátor navrhol súdu, aby mu uložil maximálny 15-ročný trest väzenia. Okrem pobytu za mrežami súd Milanovi I. uložil aj ochranné toxikomanské a sexuologické liečenie.
Milan I. podľa obžaloby uniesol dievča na autobusovej zastávke na Gagarinovej ulici v Bratislave vlani 22. apríla a autom ho odviedol do neslávne známej bytovky Pentagon, kde ho nadrogoval, týral a mučil. Mladej žene sa podarilo ujsť 11. mája, skončila s polámanými rebrami a nosom, modrinami, bodnými ranami a popáleninami od cigariet. Tiež jej mal páliť vlasy, biť ju tĺčikom na mäso a trikrát denne podávať pervitín, aby necítila bolesť. Dievča je rodinnou príslušníčkou bývalého známeho slovenského politika. Milana I., ktorý je momentálne vo väzbe, spomínaného 3. septembra súd uznal za vinného z trestných činov pozbavenia osobnej slobody, znásilnenia a sexuálneho násilia. Obhajoba obžalovaného spočívala doteraz najmä v tvrdení, že dievča utrpelo zranenia, keď ich napadli skíni. Mladá žena si podľa Milana I. celý príbeh vymyslela, pretože mala problémy s drogami a nechcela ísť späť do reedukačného centra.