Švajčiarsko vráti Belgicku miliardy výmenou za zachovanie bankového tajomstva

871

Brusel – Švajčiarsko prezradilo, že bohatí Belgičania „skrývajú“; na účtoch švajčiarskych bánk okolo 30 miliárd eur.

Helvétska federácia je ochotná tieto peniaze vrátiť Belgicku. Za podmienky, že Brusel bude súhlasiť s uvalením 34-percentnej dane na tieto vklady a nebude nástojiť na zrušení bankového tajomstva.

Londýn láka moslimske financie a chce konkurovať Dubaju či Kuala Lumpur

Podľa výpočtov odborníkov zo Švajčiarskej národnej banky možno celkovú hodnotu belgických vkladov vo švajčiarskych bankách odhadnúť na 30 miliárd eur, uviedol flámsky denník De Morgen.

Belgicko momentálne nesúhlasí so švajčiarskym návrhom, že tieto peniaze budú vrátené späť do Belgicka. Švajčiarsky návrh totiž predvída 34-percentné zdanenie tejto sumy a poskytnutie záruk zo strany Belgicka, že nebude nástojiť na zrušení bankového tajomstva.

Financieele Dagblad: ECB rokuje s MMF o poskytnutí 300 miliárd eur pre Španielov

Denník De Morgen pripomenul, že Švajčiari už podobnú dohodu dosiahli s viacerými krajinami vrátane Nemecka a Spojeného kráľovstva.

V prípade belgického súhlasu by zdanenie vkladov od neznámych Belgičanov znamenalo prínos okolo 10 miliárd eur pre Helvétsku federáciu, pričom tieto peniaze by priamo posilnili štátny rozpočet.

Podvodník v Čechách na e-shope napálil 200 ľudí a zarobil si šesť miliónov! Ponúkal za výhodnú cenu zlato

Švajčiarsko navrhuje, že v budúcnosti bude zdaňovať vklady belgických občanov vo výške 25 percent. Ak niekto túto daň odmietne zaplatiť, švajčiarske banky ho nahlásia daňovým úradom.

Belgická vláda momentálne s návrhom švajčiarskej strany nesúhlasí. Zastáva pozíciu Európskej komisie, pre ktorú je zrušenie bankového tajomstva vo Švajčiarsku najvyššou prioritou.

Žena predstierala rakovinu a peniaze podvodne vybraných na liečbu rozfofrovala za hazard. Skončila v base

Ako však pre médiá uviedol šéf belgickej diplomacie, vláda predloží ponuku Švajčiarska na prerokovanie do parlamentu a na ministerstvo financií.