Tadžikistan je jediná krajina na svete, kde je trestné sláviť vlastné narodeniny

1393

Tento stať sa oficiálne volá Tádžikistánská demokratická republika, ale pomery v nej práve veľmi demokratické nie sú. Napríklad sa tam, ako v jedinej krajine na svete, nesmú oslavovať narodeniny mimo okruh vlastnej rodiny.

Firuz Chafízová musela zaplatiť 5000 Somoni, čo je Tadžická mena, za vlastné narodeniny. Ale nevydala ich na oslavu, ale na pokutu, pretože porušila zákon. Oslavovala inde ako doma, a fotografie z oslavy v reštaurácii umiestnila na sociálnu sieť. Vzápätí prišiel trest.

V Tadžikistane totiž platí od roku 2007 zákon nazvaný Regulácia tradícií a zvykov. A od roku 2017 platí jeho prísnejšia novela, kde sa práve zakazuje aj verejné slávenie narodenín. Tie sa môžu sláviť iba v domácnosti s členmi rodiny. Práve proti tomuto zákonu sa previnila Chafízová a žalobca vzal ako hlavný dôkaz jej vlastné fotky z oslavy.

Trestom bola pokuta, ktorá rozhodne nie je malá. Do väzenia sa našťastie zatiaľ za narodeniny nechodia. Vláda odôvodňuje toto bizarné nariadenie snahou obmedziť míňanie peňazí v reštauráciách. Správny Tadžik do reštaurácie nechodí, peniaze, ktoré zarobí, utráca za potreby svojej rodiny. V tomto zmysle aj oslavy narodenín musia byť doma a pre rodinu, nie pre nejakých priateľov alebo aby sa peniaze dávali restauratérom.

Zákon je celý totálne šialený. Napríklad stanovuje limity na pohostenie pre hostí svadobných alebo pohrebných obradov, rovnako tak ako obmedzuje počet samotných klientov alebo dĺžku trvania oslavy. Skoro to pripomína rozprávku o krajine, kde je zakázané spievať.

Mimovládne organizácie upozorňujú, že zákon v skutočnosti nesleduje žiadne podivne formulované záujmy, aby dospelí nemíňali peniaze, ale že ide vlastne o šikanu a snahu dostať pod štátny dohľad každú ľudskú činnosť, a to vrátane tých úplne súkromných, ako treba svadba.

Za minulý rok bolo potrestaných pokutami za porušenie tohto zákona 648 ľudí. Zďaleka to nie je jediný bizarný zákon platiaci v tejto ázijskej republike. Ľudia sú tiež nútení meniť si mená. Ako výraz návratu k pôvodným perzským koreňom si ľudia majú odstraňovať zo svojich priezvisko „ruskú“ koncovku -ov. Príkladom šiel prezident Rahmonov, ktorý sa novo volá Rahmon.