Taxikár s koronavírusom jazdil v Prahe, nikto nevie, kde sa nakazil a koho nakazil

1060

Jedným z doterajších 38 nakazených novým koronavírusom je v Česku pražský taxikár. V Udalostiach, komentároch to uviedol námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula. Hygienici sa teraz snažia nájsť všetkých klientov, ktorých viezol, čo je ale veľmi ťažké. Ide o zlomový prípad tzv. komunitného šírenia nákazy. 

„Máme tu prvý príklad komunitného šírenia. Taxikár, ktorý sa nakazil, je človek z Prahy a je potenciálnym rizikom pre všetkých klientov, ktoréých vozil,“ uviedol Roman Prymula v Udalostiach, komentároch na Českej televízii.
„Nejakým spôsobom sa nakazil. Buď vo vozidle, alebo v byte. V tejto chvíli prebieha veľmi ťažké trasovanie. Je to veľmi ťažké,“ dodal po chvíli.

 Zlomový  prípad 

Taxikár je jedným z 38 doteraz nakazených v ČR. Ide o zlomový prípad nakazenia, pretože je prvým preukázaným prípadom tzv. komunitného šírenie. Doterajší infikovaní boli Česi alebo cudzinci, ktorí si koronavírus doviezli zo svojej cesty zo zahraničia.
„Je to pre nás signál, aby sme veľmi vážne zvážili zákaz akcií do určitého počtu ľudí,“ uviedol ďalej námestník s tým, že to zajtra vládni činitelia rozoberú. „Musíme monitorovať situáciu a dúfam, že sa to zvládne, ale zatiaľ sa epidémia chová exponenciálne. V Ázii sa ale šírenie pozastavilo, „uviedol ďalej Prymula a apeloval počas vysielania na zodpovednosť občanov ČR.
Štyria ľudia, u ktorých dnes testy prítomnosť vírusu preukázali, majú väzbu na Taliansko. Je medzi nimi dvanásťročný chlapec a jedna žena zo Zlínskeho kraja, oznámil minister zdravotníctva Adam Vojtěch (za ANO) po popoludňajšom zasadnutí vlády. Podrobnosti k ďalším dvom preukázaným prípadom ministerstvo nezverejnilo. Riaditeľka stredočeských hygienikov Jarmila Rážová povedala večer Českej televízii (ČT), že ide o muža a ženu zo stredných Čiech, ktorí boli na zájazde v Taliansku.
Experti sa obávajú, že by mohlo nastať tzv. Lavínové šírenie. K tomu došlo v Taliansku, kde sa počet nakazených rýchlo zvyšoval. Dochádzalo totiž k prenosu nákazy z človeka na človeka a predovšetkým potom od severu, odkiaľ sa nielen Taliani, ale aj ľudia z desiatok krajín vracali z dovolenky na lyžiach.