Inštalatér útočníka postrelil, prenasledoval a držal na muške až do príchodu polície

Keď mu dcéra povedala o útoku, rozhodol sa, že mu strelec z texaského kostola v Sutherland Springs neutečie a okamžite sa vydal na miesto. Stephen Willeford útočníka postrelil a spoločne s ďalším mužom ho prenasledoval stopäťdesiatkilometrovou rýchlosťou. Strelca mal na muške kým na miesto nedorazila polícia.

Stephen Willeford

„Urobil som to, čo som považoval za správne,“ povedal pre médiá Johnnie Langendorff, jeden z mužov, ktorí prenasledovali útočníka z texaského kostola a mierili na neho puškou, kým nedorazila polícia.

Johnnie Langendorff

Ako prvý sa útočníkovi Devine Patrickovi Kelleym postavil statočný miestny inštalatér Stephen Willeford, ktorý sa o útoku dozvedel od svojej dcéry. Strelec zrovna vychádzal z baptistického kostola, kde zabil 26 ľudí, keď sa mu s puškou Willeford postavil.

Bez toho aby mal akýkoľvek armádny výcvik, strelil dvadsaťšesťročného podozrivého tak, že sa trafil mimo Kelleyho nepriestrelnú vestu.

Devine Patrick Kelley

Útočník pustil zbraň a utiekol do svojho SUV, ktorým chcel z miesta činu uniknúť. Päťdesiatpäťročný Willeford zavolal na neďaleko stojaceho Johnnieho Langendorffa, aby mu pomohol útočníka dostať. Ten neváhal a okamžite vo svojom automobile v spoločnosti Willeforda začali strelca prenasledovať.

Automobil dosahoval počas prenasledovania rýchlosť až 152 kilometrov za hodinu. Po nejakej chvíli sa im podarilo dohoniť Kelleyove SUV nato strelec následne stratil kontrolu nad svojím vozidlom a havaroval.

Langendorff zastavil svoje auto kúsok za ním. Willeford vraj vyskočil z auta a namieril svoju pušku na útočníkové v aute. V hľadáčiku pušky ho mal na muške kým na miesto nedorazila polícia.

Tá konštatovala len útočníkovu smrť. Podľa agentúry Reuters spáchal útočník po naháňačke samovraždu. „V tejto chvíli sa domnievame, že zomrel na zranenia, ktoré si spôsobil po havárii sám,“ uviedol miestny šerif Joe Tackitt.

Johnnie Langendorff sa snažil svoju úlohu v zadržaní útočníka pri rozhovoroch pre médiá zmenšiť.

„Jednoducho som zastavil na križovatke, kde sa odohrala streľba. Videl som dvoch mužov, ako po sebe strieľajú, ten druhý bol členom komunity. Pribehol za mnou a povedal: ,Musíme ho sledovať, práve strieľal v kostole.’ Tak som to urobil. Len som ho sledoval. Urobil som to, čo som považoval za správne,“ uviedol pre server KSAT 12.

Polícia zatiaľ identitu strelca nepotvrdila. Podľa vyšetrovateľov mal páchateľ na sebe čierne taktické oblečenie, nepriestrelnú vestu a ozbrojený bol útočnou puškou. Ďalšiu nešpecifikovanú zbraň mal podľa polície v aute.
Kelley slúžil podľa rôznych zdrojov v rokoch 2010 – 2014 v americkom vojenskom letectve. Hovorca letectva pre agentúru AP potvrdila, že Kelley bol v letectvu v roku 2010, kedy skončil, nepovedal.