Coca-Cola sťahuje svoj tajný recept do múzea Svet Coca-Cola

422

Počas 86 rokov sa s ním nehýbalo, teraz je však tajomstvo vonku. Spoločnosť Coca-Cola premiestnila 125 rokov starý tajný recept na svoj nápoj Coca-Cola do nového úložiska – múzea Svet Coca-Cola v Atlante.

Na záver roka, keď oslavuje 125. výročie existencie, sa spoločnosť delí o svoju bohatú históriu a nadčasové čaro tajného receptu prostredníctvom úplne nového exponátu, vďaka ktorému môžu návštevníci zakúsiť najuznávanejšiu svetovú značku úplne jedinečným spôsobom.

Prvýkrát v dejinách si verejnosť bude môcť pozrieť trezor obsahujúci tajný recept, a to v podobe trvalého exponátu, ktorý je nazvaný ako Trezor tajného receptu.

Spoločnosť Coca-Cola previezla tajný recept do múzea Svet Coca-Cola z trezoru banky SunTrust Bank v centre Atlanty, kde bol uložený od roku 1925.

Coca-Cola prestala používať cukor. Limonády sladí lacnejšou náhradou

Po tom, čo John S. Pemberton v roku 1886 vynašiel nápoj Coca-Cola, bolo tajomstvo receptu starostlivo strážené. Poznala ho len malá skupinka ľudí a nebol písomne zaznamenaný. Práva k podniku potom kúpil Asa Candler a v roku 1891 sa stal jediným vlastníkom spoločnosti Coca-Cola. Od Candlera a jeho rodiny potom spoločnosť v roku 1919 kúpil Ernest Woodruff a skupina investorov. Za účelom financovania nákupu si Woodruff vzal pôžičku a ako záruku poskytol dokument s napísaným receptom, keď predtým požiadal Candlerovho syna, aby recept zapísal. Dokument bol uložený v trezore Guaranty Bank v New Yorku, a to až do splatenia pôžičky v roku 1925. Vtedy si Woodruff tajný recept opäť vyzdvihol a vrátil ho do Atlanty, kde ho uložil v banke Trust Company Bank, teraz SunTrust. Tam zostal až do nedávneho presunu do múzea Svet Coca-Cola.